Litwa zabezpiecza granicę z Białorusią. Wiceszef MSW wskazał datę budowy bariery

- Fizyczna bariera z systemem obserwacyjnym jest dla nas bardzo ważna i planujemy ją ukończyć w tym roku na całej granicy z Białorusią, czyli na długości 680 km - powiedział w rozmowie z TVP World litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.

2022-07-13, 05:40

Litwa zabezpiecza granicę z Białorusią. Wiceszef MSW wskazał datę budowy bariery
Ілюстрацыйнае фота.Foto: PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Abramaviczius powiedział, że dzięki zdecydowanym krokom, które Litwa podjęła w zeszłym roku w reakcji na sztucznie wywołany kryzys migracyjny, udało się zatrzymać napływ migrantów i skierować ich z powrotem na Białoruś. Przyznał jednak, że sytuację utrudnia ewidentna sprzeczność między prawem państw członkowskich Unii Europejskiej do ochrony swoich granic a niektórą unijną legislacją w kwestii dostępności prawa do składania przez migrantów wniosku o azyl, gdzie tylko chcą.

- My jako państwo członkowskie proponujemy Komisji Europejskiej, Radzie UE, aby zmienić legislację, szczególnie w sprawie kodeksu granicznego Schengen, aby uwzględnić fizyczną barierę jako środek do zapewniania ochrony granicy, a także, by rozważyć niektóre specjalne środki, aby zapobiec instrumentalizacji migrantów - mówił wiceszef MSW Litwy.

Bariera na granicy Litwy z Białorusią ma zostać ukończona jeszcze w tym roku

Jak zauważył, choć jego kraj zatrzymał napływ migrantów i kontroluje sytuację, to od czasu zeszłorocznego kryzysu migracyjnego geopolityczna sytuacja w regionie się pogorszyła, bo hybrydowa agresja, dokonywana poprzez instrumentalizację migrantów, przekształciła się w konwencjonalną wojnę na Ukrainie, w której Białoruś jest sojusznikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Czytaj także:

Abramaviczius wskazał, że choć Litwa podejmuje własne działania w celu zabezpieczenia granicy, konieczne są też wspólne, ogólnounijne ustalenia w tej sprawie. - Fizyczna bariera z systemem obserwacyjnym jest dla nas bardzo ważna i planujemy ją ukończyć w tym roku na całej granicy z Białorusią, czyli na długości 680 km. Więc nasza granica będzie zapewne najbardziej chronioną. Ale tym, co jest dla nas najistotniejsze jest to, że potrzebujemy działać wspólnie z innymi krajami granicznymi i muszą być wprowadzone wspólne standardy w kwestii tego, co oznacza granica zewnętrzna, bo są pewne różnice - Komisja ma swoje zdanie, państwa członkowskie - swoje, NGO-sy - jeszcze inne. Więc wspólne standardy dla całej granicy zewnętrznej są ważne - wyjaśnił.

Wyraził przy tym zadowolenie, że niektóre kraje UE, jak Finlandia, myślą o tym, by pójść śladem Litwy i postawić płot na granicy z Rosją.

Zakaz tranzytu do Kaliningradu

Litewski wiceminister został zapytany także o presję na jego kraj, którą Rosja próbuje wywierać w związku ze sprawą tranzytu towarów do obwodu kaliningradzkiego. Podkreślił, że to nie jest tylko problem Litwy, lecz całej UE i należy "połączyć dwie sprawy". Jak tłumaczył nałożone na Rosje sankcje to "wspólna europejska polityka", a Wilno "musi się stosować" do terminów, które narzucono na "implementację poszczególnych pakietów". - Z drugiej strony, musimy zapewnić tranzyt tych towarów i osób, które nie są objęte sankcjami. Więc naszą rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa tego tranzytu. Będziemy stosować się do tych zasad - zapowiedział.

Czytaj także:

- Oczywiście niektóre państwa członkowskie patrzą na to nieco inaczej, ale będziemy stosować się do generalnej zasady sankcji, że jakiekolwiek towary znajdujące się liście w którymkolwiek z pakietów nie mogą zostać wprowadzone na terytorium UE - zapewnił. 

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej