Ten kraj złamał najwięcej unijnych przepisów. KE wszczęła już ponad 1300 postępowań
Włochy są niekwestionowanym rekordzistą, jeśli chodzi o łamanie przepisów unijnych - wynika z analizy opracowanej w sobotę przez portal Politico. Komisja Europejska wszczynała procedurę naruszeniową przeciwko temu krajowi w ciągu ostatnich 10 lat 1375 razy.
2022-07-16, 15:12
Średnio, przeciwko Włochom KE wszczyna 68,8 procedur naruszeniowych rocznie, wynika z wyliczeń Politico. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Grecja - 62,6, a na trzecim - Portugalia (59,3).
Polska w tej statystyce znajduje się na jedenastym miejscu ze średnio 45,4 procedurami naruszeniowymi na koncie rocznie. Nasz kraj wyprzedzają m.in. Belgia, Hiszpania, Francja, Czechy, czy Rumunia.
Większość postępowań o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego, które Komisja rozpoczęła od 2002 roku dotyczy zagadnień związanych z regulacjami rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości - 4848. Na drugim miejscu są kwestie zdrowia i bezpieczeństwa żywności - 3694. Na trzecim - środowiska (3550).
Premier Włoch podał się do dymisji
Premier Włoch Mario Draghi w rezultacie rozłamu w koalicji postanowił złożyć dymisję. Decyzję tłumaczył tym, że nie ma już większości koalicyjnej, która utworzyła jego gabinet przed ponad rokiem. Według niego nie ma już "paktu zaufania, leżącego u podstaw działań rządu". Prezydent Sergio Mattarella poinformował z kolei, że nie przyjmuje rezygnacji.
- Sytuacja jest bardzo poważna, bo przypuszczalnie jednak dojdzie do zmiany premiera, będzie nowy rząd, a nawet nowe wybory. Ten kryzys niejako był wpisany w naturę tego gabinetu. Przypominam że to jest trzeci z kolei rząd tej kadencji parlamentu, z tym że obecny, wspiera lub wspierała wielka koalicja Jedności Narodowej czyli właściwe wszystkie partie, poza jedną, pani Giorgi Meloni, szefowej ugrupowania Bracia Włosi - wyjaśnił Piotr Kowalczuk.
REKLAMA
dn
REKLAMA