Niepokojące słowa Erdogana ws. Szwecji i Finlandii w NATO. Turcja grozi "zamrożeniem" akcesji

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zamrozi ich akcesję do NATO - ostrzegł w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

2022-07-18, 19:55

Niepokojące słowa Erdogana ws. Szwecji i Finlandii w NATO. Turcja grozi "zamrożeniem" akcesji
Prezydent Turcji przypomina Finlandii i Szwecji o swoich zobowiązaniach . Foto: Shutterstock/Sasa Dzambic Photography

Szwecja nie świeci na razie przykładem, jeśli chodzi o realizację tych ustaleń - dodał Erdogan.

W podpisanym pod koniec czerwca na szczycie NATO w Madrycie dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi za terrorystyczne. Erdogan podkreślił wówczas, że wśród zobowiązań krajów północnych znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

- Najpierw Szwecja i Finlandia powinny wypełnić swoje zobowiązania zapisane w tekście porozumienia (...). Jeżeli tego nie zrobią, to oczywiście nie ma mowy o wysłaniu wniosku ratyfikacyjnego do naszego parlamentu - powiedział prezydent Turcji na konferencji prasowej po zakończeniu trzydniowego szczytu w Madrycie.

Ratyfikacja umów przyjęcia Finlandii i Szecji do NATO

Ponad jedna trzecia krajów członkowskich NATO ratyfikowała już dokumenty dotyczące wejścia Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wczoraj minął tydzień od podpisania protokołów akcesyjnych przez ambasadorów państw NATO-wskich.

Jeszcze tego samego dnia dokumenty ratyfikowały Kanada, Dania, Norwegia oraz Islandia, później Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Albania, a wczoraj także Holandia i Luksemburg. To w sumie 10 krajów.

Proces ratyfikacji rozpoczęła też już Polska. Ponad tydzień temu protokoły akcesyjne zaakceptował Sejm, w przyszłym tygodniu ma to zrobić Senat, a na koniec potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta.

REKLAMA

Zwykle procedura ratyfikacyjna protokołów akcesyjnych trwa w Sojuszu około roku. Teraz ma być skrócona do kilku miesięcy w związku z nadzwyczajną sytuacją i wojną prowadzoną przez Rosję na Ukrainie. To właśnie rosyjska napaść 24 lutego spowodowała, że Szwecja i Finlandia porzuciły wieloletnią tradycję neutralności i w połowie maja złożyły wnioski o przyjęcie do NATO. Po siedmiu tygodniach sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne.

Czytaj także:

lk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej