Wnioski o zmianę taryf na sprzedaż prądu Polakom. URE poprosił sprzedawców o złożenie wyjaśnień

- Urząd Regulacji Energetyki prowadzi analizę wniosków trzech sprzedawców prądu z urzędu o korektę taryfy - poinformował prezes URE Rafał Gawin. Dodał, że spółki zostały poproszone o złożenie wyjaśnień.

2022-07-19, 12:13

Wnioski o zmianę taryf na sprzedaż prądu Polakom. URE poprosił sprzedawców o złożenie wyjaśnień
Rząd pracuje nad możliwościami łagodzenia skutków wzrostu cen energii dla firm.Foto: Shutterstock/Sunshine Studio

Sprzedawcy z urzędu, dla których URE zatwierdza taryfy na sprzedaż do gospodarstw domowych, to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót. Jak poinformował Gawin, spółki zostały poproszone o złożenie wyjaśnień.

- Nie wiem, czy będą korekty i kiedy. Czy ocenimy to, co zostało złożone, jako uzasadnione - stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Gawin podał, że przedsiębiorstwa wskazują miedzy innymi na zwiększone zapotrzebowanie na energię przez klientów końcowych. - Spółki argumentują to sytuacją geopolityczną, napływem osób z Ukrainy - dodał prezes URE.

- To elementem postępowania wyjaśniającego. Poprosiliśmy o dane, które mają to potwierdzić - podkreślił Gawin.

Taryfy na sprzedaż energii

W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora.

REKLAMA

Jak informowała PAP 11 lipca rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, do regulatora wpłynęły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych od trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu.

- Prowadzimy postępowania taryfowe w tych sprawach. Analizujemy wnioski przedsiębiorstw. Na tym etapie trudno powiedzieć, kiedy postępowania mogą się zakończyć - dodała.

Analiza taryf

Jak wyjaśniła, prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Przy czym koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych - podkreśliła Głośniewska.

Regulator nie może działać w oderwaniu od realiów rynkowych. Taryfy są więc pochodną tego, co dzieje się na rynku hurtowym.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej