Będą wyższe kary za zaśmiecanie środowiska. Nowe przepisy przyjęte przez Sejm
Sejm prawie jednogłośnie opowiedział się za podwyższeniem kar za zaśmiecanie środowiska. Za nowelizacją niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej opowiedziało się 443 posłów, 1 był przeciwny i 1 wstrzymał się od głosu.
2022-07-22, 14:33
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że za nielegalne składowanie, unieszkodliwianie czy transport odpadów, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, może grozić do 10 lat więzienia. Dodał, że podwyższono też kary za przestępstwa w gospodarce odpadowej.
Będzie odpowiedzialność podmiotów zbiorowych
- Za nielegalny import odpadów niebezpiecznych do Polski (...) będzie groziła kara aż do 12 lat pozbawienia wolności - powiedział. Jacek Ozdoba zwrócił też uwagę, że do ustawy wprowadzono "odpowiedzialność podmiotów zbiorowych".
Wyjaśnił, że na ławie oskarżonych mogą zasiąść przedstawiciele firm oraz sprawcy czynów zabronionych.
Większe grzywny
Wiceminister dodał, że nowelizacja wprowadza też nawiązki - do 10 milionów złotych - na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska. Jacek Ozdoba powiedział, że nowe przepisy zakładają też zwiększenie grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznych.
REKLAMA
- Zaostrzenie kar za zatruwanie środowiska. Ozdoba: projekt w tej sprawie jest już w Sejmie
- 11 maja - Dzień bez Śmiecenia - jak ograniczać odpady?
- Mniejsza skala to Kodeks wykroczeń, czyli od 500 złotych do 5 tysięcy mandatu, obligatoryjność sprzątnięcia - wyjaśnił.
Dodał, że przypadki wyrzucania śmieci na przykład z przyczepy, będą podpadały już pod Kodeks karny i będzie za to groziło od 2 do 10 lat pozbawienia wolności.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
REKLAMA
IAR, Polskie Radio 24, akg
REKLAMA