130 lat temu założono klub piłkarski Hertha Berlin
2022-07-25, 05:00
Interesujący pomysł
Pod koniec dziewiętnastego wieku w całej Europie zaczęto interesować się zupełnie nową zespołową dyscypliną sportu podpatrzoną w Wielkiej Brytanii. Nazywała się futbol. Miała bardzo ważną zaletę. Można ją było uprawiać na trawniku czy na gołej ziemi. Jedyny koszt jaki należało ponieść to zakup okrągłego przedmiotu, który nazywano futbolówką. W związku z tym gra ta praktycznie nie wymagała żadnej inwestycji. Czyli można ją było uprawiać masowo. Zauroczyli się nią także czterej niemieccy młodzieńcy, bracia Max i Fritz Lindner oraz Willi i Otto Lorenz. Jako pierwsi w dziejach naszych zachodnich sąsiadów postanowili założyć klub piłki nożnej.
BFC Hertha 92
Niesieni młodzieńczą fantazją zabrali się ochoczo do dzieła. Złożyli odpowiednią dokumentację do miejscowych władz. I wtedy okazało się, że nie mogą dokonać rejestracji pierwszego w historii Niemiec klubu futbolowego. Byli za młodzi aby wniosek mógł być rozpatrzony. Na szczęście to ich nie odwiodło od działania. Rodzeństwo Lindner namówiło swojego wujka. Nazywał się Ernst Wische. I to on figuruje oficjalnie w dokumentacji jako założyciel tej organizacji. Odebrał papiery dokładnie 25 lipca 1892 roku. Ta data uważana jest za dzień powstania Berliner Football Club Hertha 92. Tak początkowo nazywał się klub. Młodzieńcy zaczerpnęli pomysł na nazwę w czasie jednej z wycieczek rekreacyjnych. Postanowili wybrać się na przejażdżkę łodzią. A ta nazywała się Hertha. Była pomalowana w białe i niebieskie kolory. I w takich po dziś dzień gra drużyna ze stolicy Niemiec. Bardzo trudno jest określić kiedy dokładnie rozegrano debiutancki futbolowy pojedynek, ponieważ na początku działalności nie prowadzono dokumentacji. Wszystkie ówczesne mecze były rozgrywane z amatorskimi zespołami, które nie były zarejestrowane. Pierwszym oficjalnym sukcesem był tryumf w 1906 roku w mistrzostwach stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Dosyć swawolny styl prowadzenia działalności poprzez czwórkę pomysłodawców doprowadził organizację na skraj bankructwa.
Hertha BSC
Kłopoty finansowe zmusiły założycieli do szukania ratunku w połączeniu się z innym klubem. Zgodę na fuzje wyrazili włodarze Berliner Sport Club. Nastąpiła ona w 1923 roku i od razu pojawiły się sukcesy. Przez kolejne cztery lata zespół wywalczył tytuły wicemistrzowskie w ogólnokrajowej lidze. Apogeum przyszło w 1930 i 1931 roku. Wtedy to Hertha BSC wywalczyła jedyne dwa tytułu czempiona Niemiec w całe swojej dotychczasowej historii. Był to również moment powstania stworzonej przez fanów biało niebieskich przyśpiewki, którą po dziś dzień zagrzewają swoich piłkarzy do boju.
- Ha-Ho-He, Hertha BSC - brzmią jej słowa.
REKLAMA
Istniała obawa, że przestanie istnieć
Mogło dojść do jej likwidacji zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej.
- Klub Hertha został zdelegalizowany jako narodowosocjalistyczny klub piłkarski w 1945 roku po zakończeniu wojny (…) Hertha została zaklasyfikowana jako stowarzyszenie obywatelskie o zbyt ścisłych powiązaniach z narodowym socjalizmem, ale nie było na to przekonujących dowodów. Chociaż prawie wszystkie kluby odzyskały swoje stare nazwy na sezon 1948/49, Hertha BSC wciąż musiała czekać. Została ostatecznie zatwierdzona jako klub 1 sierpnia 1949 - stwierdzili berlińscy historycy sportu.
Mimo przeciwności losu pod tym szyldem występuje do dnia dzisiejszego.
Dalsze dzieje
W 1964 roku „Stara Dama” jak ją nazywają miłośnicy piłki nożnej po zachodniej stronie Odry, przeniosła się na Stadion Olimpijski. Było on wybudowany aby gościć uczestników X letnich igrzysk w 1936 roku. I tam do dnia dzisiejszego rozgrywa swoje mecze. Jednak nie może nawiązać do sukcesów sprzed wojny. Aby wrócić na mistrzowskie tory biało niebiescy szukają bramkostrzelnych napastników. Dwa lata temu namówili na przejście do siebie naszego wybitnego zawodnika linii ofensywnej.
REKLAMA
- Jestem w Hercie i daję z siebie sto procent. Zauważyłem, że coraz bardziej wchodzę w swój rytm. Dlatego wierzę, że wkrótce zobaczymy prawdziwego Krzysztofa Piątka - stwierdził reprezentant biało czerwonych.
Jednak nie udało mu się wybić w szeregach „Starej Damy”.
W zakończonym sezonie 2021/2022 zespół uplasował się na 16 miejscu. Aby utrzymać się w najwyższej klasie rozgrywkowej musiała rozegrać baraż z Hamburgerem SV. U siebie przegrała 0:1, ale w rewanżu okazała się lepsza. Zwyciężyła 2:0 i dzięki temu tryumfowi pozostała w Bundeslidze.
Dla najstarszego klubu w Niemczech na pewno nadejdą jeszcze lata świetności. Oby jak najszybciej.
REKLAMA
Źródła: footballhistory.com, herthabsc.com, fussballmuseen.de, was-war-wann.de, hb98.de, Eurosport.tvn24.pl, polskieradio24.pl,
AK
REKLAMA