Gazowy plan awaryjny. Nadzwyczajne spotkanie ministrów energii UE
W Brukseli dziś nadzwyczajne spotkanie ministrów energii (początek około godz. 9.30) dotyczące gazowego planu awaryjnego. Opublikowała go w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu.
2022-07-26, 05:53
KE zaproponowała dobrowolne, 15-procentowe ograniczenia zużycia gazu od przyszłego miesiąca do końca marca, ale w przypadku srogiej zimy i pogorszenia się sytuacji ogłaszany byłby stan alarmowy i redukcje wtedy byłyby obowiązkowe. To nie spodobało się wielu krajom. Czechy, kierujące pracami Unii, zaproponowały zmiany do planu, by uzyskać zgodę państw członkowskich.
- Europa musi być przygotowana - mówiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w ubiegłym tygodniu prezentując unijny plan awaryjny. Jednak zapisana w planie obowiązkowość i uprawnienia, których Komisja chciała dla siebie, by ogłaszać stan alarmowy wywołały sprzeciw w kilkunastu krajach, w tym Polsce.
- Trudno, żeby państwa zgodziły się na obowiązkowe redukcje gazu, nie wiedząc jak będzie wyglądała najbliższa zima, nie mając zabezpieczonych własnych interesów - komentowała wczoraj minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Awaryjny plan gazowy UE. Propozycje zmian uwzględniają polskie postulaty
REKLAMA
Czeska propozycja nie usuwa tej obowiązkowości, ale na przykład wyłącza z procesu decyzyjnego Komisję Europejską i zwiększa z trzech do pięciu liczbę krajów, które mogą wnioskować o stan alarmowy co było jednym z postulatów Polski. Ponadto bierze pod uwagę dotychczasowe oszczędności przy ustalaniu limitu zużycia gazu, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom państw członkowskich, w tym Polski.
Czechy zaproponowały też wiele wyjątków dla państw członkowskich. Minister klimatu i środowiska podkreśla, że Polska będzie się domagać między innymi zawieszenia systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2 do czasu kompleksowej jego reformy. Taki mechanizm solidarności - jak argumentowała - byłby wsparciem dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego.
- Solidarność gazowa w UE. Złotowski: nie jesteśmy za tym, by Polsce coś nakazywać
- Rosjanie szantażują Niemców. "Jesteśmy w poważnej sytuacji"
Zobacz także: wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w PR24
jp
REKLAMA
REKLAMA