Tajna fabryka Rosji. Tysiące dronów, chińskie części i afrykańskie kobiety

Rosja nasiliła ofensywę przy użyciu dronów i praktycznie codziennie terroryzuje ukraińskie miasta. By to kontynuować, rozbudowuje specjalne zakłady w Tatarstanie. Te produkują tysiące bezzałogowców, dzięki dostawom chińskich części - ustaliła amerykańska stacja CNN. Pracują tam m.in. nastolatki i afrykańskie kobiety. A w pobliżu powstaje wielki hub przeładunkowy.

2024-12-27, 22:00

Tajna fabryka Rosji. Tysiące dronów, chińskie części i afrykańskie kobiety
Wyprodukowany w Iranie dron Shahed-136. Foto: PAP/EPA/Middle East Images/ABACAPRESS.COM

Rosja. Wielka fabryka dronów

Liczba ataków dronów Rosji na Ukrainę wzrosła z 400 w maju, do 2400 w listopadzie. Ukraińcy próbują bronić się przed nimi w każdy możliwy sposób. Ustanawiają nawet warty obywatelskie. Z jedną z nich rozmawiali dziennikarze CNN - to prawnicy, którzy w nocy starają się bronić nieba, uzbrojeni w tanie kałasznikowy.

Stacja dotarła do szczegółów rozbudowy tajnej fabryki, umożliwiającej tak intensywne ataki na Ukrainę. To zakład w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Alabuga, w południowym regionie Tatarstanu w Rosji. Powierzchnię części produkcyjnych zwiększono o ponad 50 procent.

Dziennikarze ustalili, że przedsiębiorstwo znacznie zwiększyło produkcję dronów irańskiego projektu. Wykorzystuje tanią siłę roboczą, złożoną z nastolatków i afrykańskich kobiet. Zdjęcia satelitarne analizowane przez CNN i ekspertów pokazują, że na terenie obiektu zbudowano dwa dodatkowe budynki. Stosowane są też większe środki bezpieczeństwa.

Najpierw import, potem produkcja tysięcy dronów

W lutym 2022 roku Rosja zaczęła importować z Iranu drony Szahed. Jednak na początku 2023 r. Moskwa i Teheran podpisały umowę o wartości 1,75 mld dolarów, na mocy której Rosja miała produkować drony w kraju. Dokumenty w tej sprawie zdobyła ukraińska cyberwywiadowcza grupa InformNapalm.

Alabuga jest obecnie głównym zakładem produkującym drony Shahed-136 (Geran-2). Umowa zakładała produkcję 6000 sztuk do września 2025 roku. Alabuga wypełniła kontrakt prawie rok przed terminem. - Poruszają się szybko i widać to w całym przemyśle produkcji wojskowej w Rosji - powiedział CNN ekspert David Albright.

Rola Chin

Rosja zamierza też wyprodukować około 10 000 dronów Gerbera do końca 2024 roku. Są 10 razy tańsze niż szahedy. Jednak radary nie są w stanie ich odróżnić - mówią rozmówcy CNN. Są z pianki i sklejki.

CNN ustaliło także, że dron Gerbera jest oparty na chińskim prototypie firmy Skywalker Technology, która dostarcza również "zestawy" do ich budowy. Są one liczone w tysiącach. To tylko jeden z przykładów współpracy.

Między wrześniem 2023 r. a czerwcem 2024 r. 34 chińskie firmy "współpracowały" z Alabugą, podpisując kontrakty na łączną kwotę około 96 milionów dolarów. Dostarczano części i materiały, sprzęt produkcyjny do produkcji bezzałogowych statków powietrznych, nawet sprzęt do zagłuszania. Tymczasem Chiny wypierają się wspierania którejś ze stron konfliktów.

CNN wskazuje też na budowę nowego węzła transportowego - ten projekt miał powstać dopiero po lutym 2022 oku. "Kompleks logistyczny Deng Xiaopinga", nazwany na cześć zmarłego przywódcy Chin to budowane połączenie kolejowe między Rosją a Chinami, które ma przewozić do 100 000 kontenerów rocznie. Znajduje się niedaleko zakładów w Alabudze.

Czytaj także:

Źródło: CNN/agkm

Polecane

Wróć do strony głównej