Kolejni nielegalni migranci na granicy z Polską. "Wszyscy mieli rosyjskie wizy"

Straż Graniczna poinformowała, że minionej dobry 56 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Togo, Senegalu, Nigerii i Syrii. "Wszystkie te osoby miały rosyjskie wizy" - przekazano w komunikacie.

2022-07-28, 12:14

Kolejni nielegalni migranci na granicy z Polską. "Wszyscy mieli rosyjskie wizy"
Straż Graniczna: 56 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

W opublikowanym na Twitterze krótkim komunikacie SG podała, że cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę przez rzeki: Wołkuszanka, Świsłocz i Leśna Prawa oraz przez teren ich rozlewisk. Wszystkie te osoby miały rosyjskie wizy.

Wcześniej rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował, że "nielegalny szlak migracyjny z Białorusi to metoda hybrydowej walki z krajami NATO". Dodał, że Służby specjalne już wcześniej na to wskazywały. 

"Reżim Putina i Łukaszenki próbuje w ten sposób osłabić kraje wschodniej flanki NATO" - ocenił Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że straż graniczna od wielu dni wskazuje, że cudzoziemcy szturmujący polską granicę przybywają na Białoruś z Rosji. "To już kolejny ślad wskazujący na czynny udział reżimu rosyjskiego w tej operacji" - dodał rzecznik. 

Budowa zapory na granicy

REKLAMA

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią. Trwają jeszcze prace na ok. kilometrowym odcinku, wykonawca poprosił o wydłużenie terminu do końca lipca - informowała kilka dni temu rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego zakazu, który obowiązywał od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość dwustu metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister funduszy i polityki regionalnej, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała w Programie 1 Polskiego Radia

ASP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej