Spółka Cegielski wejdzie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Realizacja dużych zamówień
Poznańska spółka Cegielski wejdzie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej w najbliższych dniach zarządy obu firm podpiszą umowy o współpracy, co będzie początkiem łączenia spółek.
2022-07-29, 07:30
Zgodę na wniesienie aktywów Cegielskiego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) wydał już wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a przejęcie poznańskiej spółki powinno zakończyć się jeszcze w tym roku. H.Cegielski S.A. to przedsiębiorstwo działające od 1846 roku. Produkuje m.in. specjalistyczne konstrukcje stalowe.
Konsorcjum zbrojeniowe
Łączenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest konsorcjum zbrojeniowym najważniejszych spółek z tej branży, z poznańskim przedsiębiorstwem ma związek z planami zakupowymi ministerstwa obrony. W minioną środę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowy ramowe na dostawy z Korei Południowej czołgów K2, armatohaubic K9 oraz samolotów FA-50.
Dwa pierwsze kontrakty zaczną polonizację i przeniesienie produkcji sprzętu pancernego do polskich zakładów zbrojeniowych. Zarząd PGZ szuka w związku z tym miejsc, gdzie można rozwijać zdolności produkcyjne.
Plany zakupowe
Umowy z Koreą Płd. przewidują co prawda montaż w Hucie Stalowa Wola, która teraz robi m.in. armatohaubice Krab, ale potrzeby będą znaczenie większe - samych południowokoreańskich haubic zamówimy ponad 600 sztuk. Stąd poszukiwanie nowych zakładów produkcyjnych.
REKLAMA
Według ustaleń IAR, Polska Grupa Zbrojeniowa ulokuje w Cegielskim produkcję elementów haubic oraz bojowych wozów piechoty Borsuk, których Wojsko Polskie zamówiło kilkaset sztuk.
Oprócz spółki Cegielski PGZ zamierza doinwestować także Wojskowej Zakłady Motoryzacyjne, które również działają w Poznaniu.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib
REKLAMA
REKLAMA