more_horiz
Gospodarka

Ogrzewanie systemowe. Rzecznik rządu: przewidujemy pewne rozwiązania i pracujemy nad tym

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 16:22
- Rząd pracuje nad rozwiązaniami dla korzystających z ciepła systemowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, jeśli będą wymagać zmian ustawowych, to we wrześniu powinny trafić do Sejmu.
Rzecznik rządu: przewidujemy rozwiązania dotyczące ogrzewania i systemów grzewczych, jeżeli chodzi o tzw. ogrzewanie systemowe
Rzecznik rządu: przewidujemy rozwiązania dotyczące ogrzewania i systemów grzewczych, jeżeli chodzi o tzw. ogrzewanie systemoweFoto: Forum/Anatol Chomicz

- Przewidujemy rozwiązania dotyczące ogrzewania i systemów grzewczych, jeżeli chodzi o tzw. ogrzewanie systemowe. Tutaj pracujemy nad rozwiązaniami w tym obszarze - powiedział Müller na konferencji prasowej.

- Myślę, że będą przedstawione na pierwszym czy drugim posiedzeniu jesiennym (Sejmu - PAP), jeśli będą wymagały zmian ustawowych - dodał.

Wsparcie rządu

Pytany, dlaczego jedynie gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem otrzymają dodatek w gotówce na zakup paliwa, stwierdził, że pomoc rządu przejawia się albo w dodatku węglowym, albo w obniżaniu podatków, m.in. na takie nośniki energii jak gaz czy prąd.

- Obniżamy cenę albo blokujemy jej wzrost na dwa sposoby. Albo przez dopłaty, jak to odbywa się w dodatku węglowym, albo przez obniżanie podatków. Przez obniżanie podatków powodujemy, że obniża się wysokość, którą płacą Polacy - podkreślił rzecznik.

Niższy VAT

Wskazał np. obniżenie VAT na gaz ziemny z 23 do 0 proc., a na energię elektryczną z 23 do 5 proc. - Natomiast jeśli chodzi o dopłaty węglowe, to kierujemy tą pomoc do tych osób, które ogrzewają się tym rodzajem paliwa - dodał.

- Obniżenie wysokości rachunku za gaz to nie tylko spadek VAT, ale poprzez tzw. taryfy indywidualne. Państwo dopłaca do tego, aby gaz był tańszy dla odbiorcy końcowego - wyjaśnił Müller, dodając, że "to wszystko powoduje, że Polacy płacą na rachunkach mniej".

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk