Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Witek: wielu z walczących złożyło największą ofiarę

- Powstańcy warszawscy pozostawili po sobie umiłowanie wolności, niepodległości i szacunku do człowieka - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w 78. rocznicę wybuchu powstania. Jak dodała, wielu walczących złożyło największą ofiarę - ofiarę własnego życia.

2022-08-01, 15:26

Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Witek: wielu z walczących złożyło największą ofiarę

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w Muzeum Powstania Warszawskiego kwiaty pod dzwonem "Montera" gen. Antoniego Chruściela i pod tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

- Powstańcy warszawscy 78 lat temu stanęli obok siebie - żołnierze, ale także setki tysięcy ludności cywilnej - mówiła Elżbieta Witek. - Byli kierowani jedną ideą - ideą odzyskania wolności, niepodległości, suwerenności, martwili się o kształt przyszłej, powojennej Rzeczypospolitej - dodała. - To są wartości, które po sobie pozostawili - umiłowanie wolności, niepodległości, szacunku dla człowieka - podkreślała. - Walczyli z próbą odczłowieczenia ludzi przez Niemców - mówiła.

"Miliony ofiar, przelana krew"

Marszałek wskazywała także, że powstańcy stanęli do nierównej walki. - My Polacy na swoich drogach wolności (...) mamy miliony ofiar, mamy przelaną krew, mamy naprawdę wielką, wielką traumę. Jak podkreśliła, Polacy nigdy z wolności nie zrezygnowali. - Ta wolność popychała do działania i nie słowami, ale czynem podczas Powstania Warszawskiego pokazali nam, co znaczy prawdziwe umiłowanie ojczyzny, że warto za tę ojczyznę - jak trzeba - umrzeć - podkreślała.

"Ofiara własnego życia"

Przypomniała, że wielu z walczących złożyło największą ofiarę - ofiarę własnego życia. - Dlatego dziś to jest taki czas, kiedy musimy naprawdę z pokorą pochylić przed nimi głowy, oddać hołd zarówno tym, którzy walczyli i zginęli w powstaniu, ale także tym, którzy przeżyli tę pożogę wojenną, którzy wytrwali także w nadziei, bo pamiętajmy, że po II wojnie światowej powstańcy wcale nie mieli łatwo - trzeba było wielu lat i wielu zmian, żeby dziś w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce zarówno powstańcy warszawscy, jak i samo powstanie znalazło należyte miejsce, żebyśmy mogli otaczać powstańców należytą czcią i oddawać im, tak jak dziś, hołd - mówiła Elżbieta Witek.

1 sierpnia 1944 r. do walki w okupowanej przez hitlerowców Warszawie stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Po powstaniu Niemcy wypędzili pozostałych przy życiu mieszkańców i niemal całkowicie zburzyli Warszawę.

Czytaj także:

Posłuchaj

Marszałek Sejmu: Powstańcy pozostawili nam kanon wartości i postaw - (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej