Ma zapobiec wygórowanym opłatom. Ustawa o kredycie hipotecznym z poprawkami Senatu

Senat zgłosił poprawki do ustawy o kredycie hipotecznym, która eliminuje pobieranie przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, gdy wniosek o wpis był zasadny.

2022-08-04, 16:03

Ma zapobiec wygórowanym opłatom. Ustawa o kredycie hipotecznym z poprawkami Senatu
"Dom bez formalności" pozwala zmniejszyć koszty budowy dzięki temu, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy i można skorzystać z bezpłatnych projektów domów.Foto: Pixabay/2211438

Za ustawą o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wraz z poprawkami, głosowało 100 senatorów.

Wprowadzone poprawki

Senatorowie wprowadzili do regulacji poprawki poszerzające katalog osób, które mogą skorzystać z tego rozwiązania. Zmiany zakładają, że również koszty ponoszone przez osoby, które podpisały umowę kredytową i już oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej, mogły być beneficjentami wprowadzanego rozwiązania.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, który został przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, celem regulacji jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, wówczas gdy wniosek o wpis był zasadny.

Zwrot opłaty lub prowizji

Według projektodawców, w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu, związanego z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlega zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę.

Czytaj także:

W dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji wyliczono, że po wejściu w życie nowej regulacji banki stracą rocznie ok. 438 mln zł, czyli 4,8 mld zł w ciągu 10 lat. Taką samą kwotę zaoszczędzą gospodarstwa domowe.

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej