Dodatek do węgla. Prof. Łasak: z jednej strony to ważna pomoc, z drugiej - czynnik inflacjogenny

- Na dodatek do węgla musimy patrzeć z dwóch różnych punktów widzenia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Łasak z Zakładu Finansów i Ekonomii Międzynarodowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

2022-08-08, 21:30

Dodatek do węgla. Prof. Łasak: z jednej strony to ważna pomoc, z drugiej - czynnik inflacjogenny
170 tys. odbiorców indywidualnych kupiło od PGG za pośrednictwem sklepu internetowego blisko 700 tys. ton węgla. . Foto: Shutterstock/Natali55522

Dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Tak zdecydował w piątek (5.08) Sejm. Wcześniej izba niższa parlamentu odrzuciła część poprawek Senatu do ustawy. Większości nie uzyskały poprawki Senatu których konsekwencją byłoby objęcie dodatkiem wszystkich gospodarstw domowych, niezależnie od tego, czym są ogrzewane. Jak dopłaty do węgla wpłyną na inflację?

- Musimy tę kwestię rozpatrywać z dwóch punktów widzenia, bo jest to z jednej strony duża pomoc dla gospodarstw domowych, ale z drugiej strony, tego typu działania przyczyniają się do zwiększenia poziomu ogólnego zadłużenia, jest to też czynnik inflacjogenny. W ten sposób nie do końca rozwiążemy problem. Wszyscy odbiorcy ciepła są w jakiś sposób poszkodowani, ale trochę błędem jest pomaganie na zasadzie: pomagamy wszystkim po równo - powiedział prof. Piotr Łasak.

"Precyzyjne rozwiązania"

Dodał, że potrzeba bardziej precyzyjnych rozwiązań dostosowanych do konkretnych konsumentów, osób które ogrzewają swoje domy różnymi źródłami energii. Gość PR24 zwrócił także uwagę na kwestie zamożności Polaków. - Wprowadzając większe zróżnicowanie mielibyśmy większy sens ekonomiczny. Patrząc na problematykę zadłużenia państwa, patrząc na wskaźniki w stosunku do PKB, Polska wypada relatywnie dobrze w stosunku do innych krajów - wyjaśnił ekonomista.

Wniosek o dodatek węglowy w 2022 roku, jego wypełnienie i złożenie jest obowiązkowe, żeby dostać jednorazowe dofinansowanie do zakupu węgla w wysokości 3000 zł. Przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy może ruszyć jeszcze w sierpniu. Wnioski będzie można składać w urzędzie gminy lub miasta osobiści lub online. Procedura jest bardzo podobna jak w przypadku składania wniosku o dodatek osłonowy. Narzędziem do weryfikacji, czy wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania dodatku węglowego, ma być dostęp gmin do danych zawartych właśnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

REKLAMA

Posłuchaj

Dodatek do węgla. Prof. Łasak: z jednej strony to ważna pomoc, ale i czynnik inflacjogenny ("Gość PR24") 24:21
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Łasak (Zakład Finansów i Ekonomii Międzynarodowej Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 08.08.2022

REKLAMA

Godzina: 20:33  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej