Dr Krzysztof Rak: Niemcy chciałyby móc dalej współpracować z Rosją
- Jeśli 50 lat się coś robiło, to trudno jest w ciągu kilku miesięcy się przeorientować, ale moim zdaniem nie będzie powrotu do tego, co było przez ostatnie 50 lat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk i publicysta, komentując tzw. Ostpolitik, czyli politykę wschodnią Niemiec.
2022-08-10, 12:08
Znana z przełomu XX i XXI wieku polityka wschodnia Niemiec (tzw. Ostpolitik) swój początek wzięła w polityce Willy'ego Brandta, kanclerza RFN w latach 1969-1974. Choć jego rząd upadł z powodu wykrycia szpiegów Stasi na wysokich stanowiskach w partii SPD i rządzie, to mimo to polityka zapoczątkowana przez Brandta była w znacznym stopniu kontynuowana przez kolejne rządy aż do XXI wieku. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Krzysztof Rak.
Koniec niemieckiej Ostpolitik?
Gość PR24 przyznał, że najprawdopodobniej 24 lutego 2022 roku, czyli dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, stał się wreszcie końcem niemieckiej Ostpolitik.
- Możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z końcem procesu, który trwał przeszło pół wieku. To z punktu widzenia historyka jest niewątpliwie bardzo ciekawe, bo możemy opisać w ten sposób pewną zakończoną historię - mówił dr Krzysztof Rak.
Podkreślił, że Niemcy raczej nie są zadowolone z tej sytuacji. Jego zdaniem państwo to chciałoby swoją Ostpolitik kontynuować, i zapewne z tego powodu dziś "polityka rządu federalnego jest tak bardzo niezdecydowana".
REKLAMA
"Nie ma powrotu do tego, co było"
- Jeśli 50 lat się coś robiło, to trudno jest w ciągu kilku miesięcy się przeorientować, ale moim zdaniem nie będzie powrotu do tego, co było przez ostatnie 50 lat. Mam nadzieję, że się nie mylę - dodał historyk.
Jego zdaniem Niemcy chciałyby kontynuacji tej współpracy, a cała polityka Niemiec z ostatnich lat, a nawet dziesięcioleci, była ukierunkowana na obronę i rozszerzenie tej polityki. - Ona została zniszczona decyzją Władimira Putina, bo ta decyzja o agresji na Ukrainę, ona się nie da wpisać w politykę wschodnią Niemiec - wyjaśnił dr Rak.
- Polacy mają serca, a Niemcy pieniądze. Felieton Miłosza Manasterskiego
- Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. "Scholz nie może już nabierać wody w usta"
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Krzysztof Rak (pisarz, publicysta, historyk)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 10.07
PR24/jmo
REKLAMA