Otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Szef MON podał termin
- Jeszcze w tym roku gmach Muzeum Bitwy Warszawskiej osiągnie stan zamknięty i rozpoczną się prace wykończeniowe - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Ossowie pod Warszawą.
2022-08-13, 16:00
Konferencja prasowa ministra obrony odbyła się podczas jednego z kilkudziesięciu pikników wojskowych, które w ten weekend odbywają się w całej Polsce. Na pobliskim terenie trwa budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Jego budowa rozpoczęła się na kilkanaście dni przed setną rocznicą bitwy w sierpniu 2020 r. Minister podkreślił, że muzeum będzie także miejscem spotkań uczestników kolejnych obchodów zwycięstwa nad bolszewizmem i rekonstruktorów. - Gmach już stoi, jest zadaszony. Jeszcze w tym roku gmach Muzeum Bitwy Warszawskiej osiągnie stan zamknięty i rozpoczną się prace wykończeniowe - powiedział.
Odnosząc się do zarzutów opozycji, o opóźnianie tej inwestycji wyjaśnił, że teren, na którym stanął budynek przyszłego muzeum, jest niezwykle trudny i wymagał m.in. wbicia ponad 500 pali wzmacniających jego fundamenty. Dodał, że krytycy budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej "rządzą Warszawą i od ośmiu lat nie mogą sobie poradzić z remontem Sali Kongresowej". - Tymczasem budynek Muzeum Bitwy Warszawskiej już stoi i za rok będziemy mogli do niego wejść i oglądać pierwsze wystawy - powiedział wicepremier.
Wojna na Ukrainie
Szef MON odniósł się również do Bitwy Warszawskiej i trwającej wojny na Ukrainie. - Wówczas nasi przodkowie zatrzymali nawałę, uratowali Polskę i świat przed nawałą bolszewizmu, ale nie ulega wątpliwości, że było to rosyjskie imperium. Niezależnie czy jest czerwone, białe, czy putinowskie to posługuje się identycznymi metodami. Doświadczają tego Ukraińcy - powiedział szef MON. Dodał, że podczas pikniku spotkał Ukrainkę, która dziękowała mu za pomoc udzielaną przez Polskę jej krajowi. - To nasz obowiązek wynikający z głębi naszego doświadczenia historycznego. Nie ulega wątpliwości, że imperium rosyjskie to zło wcielone, które zawsze dopuszczało się zbrodni. Dopuszcza się ich na Ukrainie i zadaniem całego wolnego świata jest zatrzymanie pochodu tego zła - podkreślił.
Podczas pikniku wojskowego w Ossowie zaprezentowano sprzęt wojskowy z wybranych jednostek Wojska Polskiego, między innymi służące na Ukrainie armatohaubice Krab oraz niedawno włączone do WP opancerzone samochody patrolowe MRAP.
REKLAMA
Osiemnasta najważniejsza bitwa świata
Przypomnijmy, bój z bolszewikami pod Ossowem na ziemiach powiatu wołomińskiego rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii jako "osiemnasta decydująca o losach świata", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich i ruchów lewicowych w innych zakątkach kontynentu. Starcie pod Warszawą zostało uznane za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.
- Koreańska broń, polska siła. Felieton Miłosza Manasterskiego
- Wojna na Ukrainie. Mariusz Błaszczak podczas konferencji darczyńców wskazał na największe zagrożenie
- "Cios dla Rosjan, ktoś musiał przyłożyć do tego rękę". Cielma o ataku na lotnisko na Krymie
łk
REKLAMA