Senność, udar, a nawet śmierć. Sprawdź, w jaki sposób organizm reaguje na przegrzanie

Jak poinformował lekarz med. Sławomir Wysocki, gęsta krew, przyspieszone bicie serca oraz intensywne pocenie są alarmem, że ciało jest przegrzane, co może skończyć się udarem i śmiercią. - Jeżeli wystawiamy ciało na działanie gorących promieni słonecznych, podejmuje ono wysiłek, aby obniżyć wysoką temperaturę - wyjaśnia.

2022-08-13, 17:20

Senność, udar, a nawet śmierć. Sprawdź, w jaki sposób organizm reaguje na przegrzanie
Według dr. Maszczyka, nie ma innego sposobu ograniczania inflacji niż ograniczenie popytu, a np. nad morzem trudno je dostrzec. Jest dużo ludzi i dużo wydają.Foto: Pav-Pro Photography Ltd/Shutterstock

Za wszystko to, co dzieje się w organizmie, odpowiada układ nerwowy. Prawidłowa temperatura w rdzeniu kręgowym wynosi od 36 do 38 st. C. - Jeżeli wystawiamy ciało na działanie gorących promieni słonecznych, podejmuje ono wysiłek, aby obniżyć wysoką temperaturę. Następuje wzmożona praca całego organizmu - powiedział lekarz.

W takiej sytuacji - jak wyjaśnił - rdzeń kręgowy zaczyna wysyłać impulsy do mózgu, które w zwrotnej reakcji docierają do mięśni i gruczołów wydzielania zewnętrznego. - Nasze ciało podejmuje walkę, której celem jest regulacja temperatury ciała i zlikwidowane przegrzania - powiedział.

W tym celu ciało zaczyna się pocić, chce ochłodzić się w sposób naturalny. - Te zdolności organizmu mają pewien margines; jeżeli jesteśmy zbyt długo na słońcu, ktoś cierpi na nadwagę, choroby serca, spożywa alkohol lub przyjmuje określone leki, to proces pocenia jest zahamowany. Wówczas pierwszymi sygnałami i objawami związanymi z zaburzeniem wydzielania potu są wysypka występująca na klatce piersiowej i w fałdach skóry oraz słony pot. Niektórzy mówią, że pokrzywka jest uczuleniem na słońce lub kremy. Nic bardziej błędnego. To są konkretne sygnały, że zaczyna się dziać coś złego - powiedział.

W tym momencie - jak zalecił lekarz - należy przejść do chłodnego miejsca, wziąć chłodzący ciało prysznic, można robić kompresy i pić wodę ze szczyptą soli, gdyż przegrzaniu ciała towarzyszy nadmierne wydzielanie elektrolitów w pocie. - Jeśli nie uzupełnimy niedoborów wody w organizmie, szybko zabraknie nam soli mineralnych - sodu, magnezu, potasu, chloru czy wapnia. Wówczas postępujące odwodnienie organizmu może w krótkim czasie (im większy stopień wilgotności powietrza, tym szybciej) doprowadzić do udaru cieplnego - wyjaśnił.

REKLAMA

Czytaj także:

Sygnały ostrzegawcze organizmu

Utrata elektrolitów - zdaniem lekarza - przyczynia się do powstawania skurczów mięśni, zaburza przewodnictwo nerwowe i upośledza powstawanie płynów ustrojowych. Wraz z utratą płynów krew staje się bardziej gęsta. To może spowodować niedokrwienie części ciała i obciążenie serca. Upały zwiększają ryzyko zakrzepów i zatorów.

Jednym z charakterystycznych objawów przegrzania jest senność. Widać to u tych plażowiczów, którzy chętnie ucinają sobie drzemkę podczas kąpieli słonecznych - wskazuje medyk. - Budzą się bardziej zmęczeni, mogą odczuwać wyczerpanie i znużenie organizmu. Mogą temu towarzyszyć bóle głowy, nudności, wymioty, a nawet omdlenia - powiedział.

Przegrzanie organizmu może zakończyć się udarem cieplnym. - W ciągu kilkunastu minut temperatura ciała może podskoczyć do 41 stopni Celsjusza. Może dojść do trwałych zmian w organizmie, a nawet śmierci - powiedział.

REKLAMA

Sławomir Wysocki zaznaczył, że należy z dużym umiarem korzystać ze słońca; podczas upalnych dni osoby starsze nie powinny w ogóle wychodzić z domu. - Kąpiel słoneczna jest zalecania ze względu na witaminę D3, której mamy niedobory, ale trzeba to robić z głową - podkreślił. Dodał, że około 30 procent udarów w Polsce kończy się zgonem, pozostałe osoby cierpią na dolegliwości układu nerwowego o różnym nasileniu.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej