"Nowa żelazna kurtyna zapada na linii Bugu". Prof. Boćkowski o szansach Polski w Europie
- Dopiero od kilku lat, od czasu brexitu, Unia Europejska jest oparta o politykę dwóch stolic - Paryża i Berlina, jest pewna luka, którą można wypełnić - mówił w Polskim radiu 24 Mateusz Piotrowski z PISM analizując szanse na wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. - Stara żelazna kurtyna pokazała rolę Niemiec, nowa żelazna kurtyna na pewno wzmocni rolę Polski i na pewno zmieni układ sił w całej Europie - sekundował prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku dodając, że "nowa żelazna kurtyna zapada na linii Bugu i nie tylko".
2022-08-16, 21:58
Polska jest silna jak nigdy dotąd, a wojna na Ukrainie sprawiła, że stała się centralnym graczem w polityce europejskiej, co z kolei stanowi wyzwanie dla Brukseli - pisze niemiecki dziennik "Die Welt". W ocenie gazety, Polska z 38 milionami mieszkańców "jest jednym z największych krajów UE. Z potężną armią, która wkrótce będzie największa w Europie, Polska zabezpieczy wschodnią flankę NATO".
"Obok gospodarki, wojsko jest polską walutą wpływu. Bo jeśli agresywna Rosja będzie stanowiła trwałe zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, a tego należy się spodziewać nawet po zawieszeniu broni na Ukrainie, Polska ma potencjał, by stanąć u boku kluczowych krajów UE, czyli Niemiec i Francji" - czytamy na lamach "Die Welt"
Silna pozycja moralna Polski
- Jeżeli oparlibyśmy się tylko o pomoc Ukrainie, to powiedziałbym, że tak - ocenił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski, amerykanista z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, pytany, czy Polska faktycznie ma szansę stać się jednym z kluczowych graczy w Unii Europejskiej.
Gość "Kontrapunktu" wskazał, że "jest tu szerszy kontekst" i wskazał na politykę Polski wobec UE. Jak mówił, "to trzeba poukładać". Jego zdaniem, Polska ma silną pozycję moralną w Europie, co jest dostrzegalne i co wynika z chęci pomocy "sięgającej od rządu aż po każdego obywatela". - To zobaczyła cała Europa, a może i cały świat - przekonywał.
REKLAMA
Luka po Londynie
- To jest najlepszy moment, by budować tę pozycję, ale w tym celu trzeba porozumieć się z innymi stolicami, nawet tymi, które nie prowadzą w tym momencie korzystnej polityki, czy względem Ukrainy, czy względem Polski w ramach UE. Trzeba być gotowym do ugody, ale nie za bardzo, wszak chodzi o budowę silnej pozycji, a nie pozycji państwa ugodowego - zaznaczył.
Ekspert wskazał też, że dopiero od kilku lat, od czasu brexitu, Unia Europejska jest oparta o politykę dwóch stolic - Paryża i Berlina. - Jest jednak pewna luka, którą można wypełnić (...) Londyn był innym głosem w ramach dialogu unijnego, jest to duża szansa - mówił Mateusz Piotrowski.
Trzecia noga bezpieczeństwa Polski
- Nowa żelazna kurtyna zapada, już zdecydowanie, na linii Bugu i nie tylko - argumentował w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Stara żelazna kurtyna pokazała rolę Niemiec, nowa żelazna kurtyna na pewno wzmocni rolę Polski i na pewno zmieni układ sił w całej Europie, jeśli chodzi o Stany Zjednoczone. Korzystajmy z tego i budujmy tę trzecią nogę bezpieczeństwa - zaapelował naukowiec.
- Jesteśmy państwem frontowym. Problem na Ukrainie szybko nie zniknie, nie wiemy, co zrobi Rosja ostatecznie z Białorusią, państwa bałtyckie, nawet przy nowym układzie NATO, będą potrzebowały naszego wsparcia. Będziemy więc głównym zaworem bezpieczeństwa na kierunku interesów rosyjskich na zachodzie Europy - podkreślił.
REKLAMA
- Jesteśmy na drodze na Zachód, którą Rosja już wielokrotnie podążała - zaakcentował prof. Daniel Boćkowski.
Posłuchaj
Prof. Daniel Boćkowski i Mateusz Piotrowski o perspektywach Polski w związku z pomocą Ukrainie ("Kontrapunkt"/ PR24) 25:03
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- "Dysponujemy instrumentami nacisku na Kreml". Szef BBN o pomocy Ukrainie
- Zełenski spotka się z Erdoganem i Guterresem. Tematem napięta sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni
- Jan Parys: Niemcy już po raz trzeci w historii zagrażają jedności i bezpieczeństwu Europy
Europoseł Lewicy Marek Balt gościem PR24. Zobacz zapis video rozmowy:
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
REKLAMA
Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Mateusz Piotrowski (amerykanista, PISM)
Data emisji: 16.08.2022
Godzina emisji: 20.33
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA