Korytarz zbożowy na Morzu Czarnym. Z Ukrainy wywieziono 670 tys. ton produktów rolnych
W ciągu 20 dni działania na Morzu Czarnym tzw. korytarza zbożowego z ukraińskich portów wypłynęło 27 statków z 670 tys. ton produktów rolnych – poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury na Facebooku.
2022-08-20, 20:41
Resort podał, że w tym czasie wpłynęło do ukraińskich portów w celu załadunku 18 statków, a rozpatrywanych jest około 40 kolejnych wniosków o wejście do portu.
Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Korytarz zbożowy utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Kijowem a Moskwą, która od początku inwazji na Ukrainę blokowała ukraiński eksport morski.
- Płoną pola uprawne. Ponad połowa tegorocznych pożarów miała miejsce w lipcu
- Popyt na polskie produkty rolno-spożywcze. W ubiegłym roku padł rekord wartości eksportu
- Kara dla spółki skupującej zboże. UOKiK: działalność rolnicza jest zależna od warunków pogodowych
Guterres o Rosji
Od 1 sierpnia przez Morze Czarne eksportowano 650 tysięcy ton ukraińskiej żywności - poinformował tymczasem w Istambule Antonio Guterres. Sekretarz generalny ONZ odwiedził tam centrum koordynacyjne, które nadzoruje transport zboża przez Morze Czarne.
Na konferencji prasowej sekretarz Gutteres przypomniał, że, zawarte pod koniec lipca, porozumienie o eksporcie ukraińskiego zboża zakłada także zniesienie sankcji nałożonych na rosyjską żywność i nawozy. Przekonywał, że takie działanie jest konieczne, aby uniknąć głodu na świecie.
- Ważne jest, aby wszystkie rządy i sektor prywatny współpracowały w celu wprowadzenia tych produktów na rynek. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości nawozów w tym roku, w przyszłym roku może zabraknąć żywności - przekonywał sekretarz generalny ONZ.
Dodał, że eksport większej ilości żywności i nawozów z Ukrainy i Rosji ma kluczowe znaczenie dla dalszego uspokojenia sytuacji rynkach towarowych i obniżenia cen dla konsumentów.
REKLAMA
PAP/IAR/in.
REKLAMA