Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS przypomina o terminie

2022-08-27, 10:00

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS przypomina o terminie
W przyszłym roku najprawdopodobniej zachowane zostaną 13. i 14. emerytura.Foto: Shutterstock/fizkes

Od 1 września zmienią się limity zarobkowe dla rencistów oraz dla emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do zawieszenia świadczenia dojdzie, gdy przychód miesięczny przekroczy 8003,20 złotych.

Jak przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są nieco niższe - o kilkadziesiąt złotych. Jak dodał, uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu.

Nowe limity

- Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanym świadczeniu. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę świadczenia odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł. Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty świadczenia za dany miesiąc - powiedział Żebrowski. 

Posłuchaj

IAR/Kurek Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski mówi o tym, że nnowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Będą obowiązywać do grudnia

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. ZUS podkreśla, że wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk


Polecane

Wróć do strony głównej