"Trzeba będzie ją rozważyć". Prezydent Duda o ewentualnej 15. emeryturze
Prezydent był pytany w Radiu Zet o swoje wypowiedzi jeszcze w czasie kampanii wyborczej, kiedy mówił o 15. emeryturze dla seniorów i o to, czy to jest ten czas na jej wprowadzenie. - Dzisiaj trzeba pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej (...). Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych - mówił Andrzej Duda.
2022-08-29, 10:11
- Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej. Bo to jest rzeczywiście dla nich ogromny znak zapytania, jak mają związać koniec z końcem w sytuacji wzrostu czynszów, które są opłacane za mieszkania, w sytuacji wzrostu kosztów utrzymania codziennego, a także właśnie kosztów utrzymania mieszkań, wynikających choćby ze wzrostu cen energii, ale także wzrostu ogólnego cen, bo mamy niestety także wysoką inflację również i u nas - powiedział prezydent.
Dopytywany o to, czy wprowadzenie 15. emerytury jest możliwe, stwierdził, że "rząd na pewno powinien podejmować wszelkie działania".
- Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Cały szereg tych działań, o których mówimy, jest przeze mnie omawiany - podkreślił.
Wypłaty 14. emerytur
25 sierpnia w Polsce ruszyła wypłata 14. emerytur. Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS.
REKLAMA
Wcześniej, 1 kwietnia pierwsi seniorzy otrzymali 13. emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Otrzymują je wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób. Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 r., a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.
- Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. ZUS przypomina o terminie
- Do kiedy zostaną wypłacone wszystkie "czternastki"? Rzecznik ZUS wyjaśnia
- Czternasta emerytura. ZUS rozpoczął wypłatę "czternastek"
Zobacz: Marek Ast z PiS, Jan Filip Libicki senator KP-PSL w Polskim Radiu 24
ASP
REKLAMA