more_horiz
Gospodarka

Minister Maląg: 14. emerytura pomoże naszym seniorom

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 17:00
- Wypłata 14. emerytury od jutra, czyli od 25 sierpnia, ma na celu wspomożenie emerytów i rencistów. Łączny koszt dla budżetu tego świadczenia to 11 mld 400 mln zł - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg: od czwartku 25 sierpnia zaczną się wypłaty 14. emerytury
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg: od czwartku 25 sierpnia zaczną się wypłaty 14. emeryturyFoto: PR1/Wojciech Kusiński

Minister Marlena Maląg przypomniała, że 13. emerytura została wypłacona wiosną, dlatego rząd postanowił o wypłacie 14. emerytury jesienią, aby pomóc seniorom w czasach wielu podwyżek cen z powodu podwyżek. Marlena Maląg podkreśliła w audycji, że wypłata 13. emerytury, będzie czymś stałym, ale czy tak będzie z 14. emeryturą w roku 2023 i później, okaże się, bo trwają dopiero międzyresortowe analizy.

Wypłata 14. emerytury zacznie się od 25 sierpnia na konta bankowe lub do domu poprzez listonoszy z Poczty Polskiej, a ostatnie pieniądze trafią do rąk emerytów do 20 września. Szefowa resortu rodziny przestrzegała, aby seniorzy nie dali się namówić na wypełnianie wniosków o to świadczenie, bo jest ono wypłacane z ZUS bez dodatkowych dokumentów. A takie formy pomocy przy 14. emeryturze, zwłaszcza za dodatkową opłatę, będą formą oszustwa.

Według obliczeń resortu rodziny do grupy 7 mln 700 tys. emerytów trafi 14. emerytura w pełnej wysokości, czyli 1217 zł na rękę. Ta suma to obecnie wysokość minimalnej emerytury. A ponieważ przy jej wypłacie zastosowano kryterium dochodowe na poziomie 2900 zł brutto, dlatego część seniorów z wyższymi świadczeniami dostanie mniejsze pieniądze, co będzie dotyczyło grupy 1 mln 300 tys. emerytów (według zasady "złotówka za złotówkę").

Ci, którzy mają najwyższe emerytury, dostaną 50 zł, wg kryterium dochodowego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Proniewski.


Posłuchaj
04:36 Minister rodziny Marlena Maląg tłumaczy zasady wypłaty 14 emerytury ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) Minister rodziny Marlena Maląg tłumaczy zasady wypłaty 14 emerytury ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw