Maseczki w szpitalach i aptekach? Rząd przedłużył działanie rozporządzenia

Rząd przedłużył do 30 września aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

2022-08-29, 20:30

Maseczki w szpitalach i aptekach? Rząd przedłużył działanie rozporządzenia
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock.com/InkheartX

Oznacza to, że nadal konieczne będzie zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza i w aptekach.

Zmienione rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje ponadto m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących, jak również wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 31 sierpnia.

COVID-19 wciąż w natarciu

- Ilość wirusa SARS-CoV-2, krążącego w populacji jest bardzo duża - powiedział specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Zaznaczył, że widoczne to jest na izbach przyjęć i w szpitalach, ale nie odzwierciedla tego obecny system testowania.

REKLAMA

- Bardzo trudno ocenić obecnie sytuację związaną z zachorowaniami na COVID-19. System testowania w żaden sposób nie odzwierciedla rzeczywistej liczby przypadków. Wykrywamy ich zapewne jakieś 10 proc. Patrząc natomiast na to, jak pracują izby przyjęć i szpitale, widać, że ilość krążącego w populacji wirusa SARS-CoV-2 jest bardzo duża - powiedział lekarz naczelny ds. COVID-19 w szczecińskim szpitalu wojewódzkim prof. Miłosz Parczewski.

Dodał, że przez wiele miesięcy większość zakażonych przechodziła chorobę z lekkimi objawami - teraz ponownie zaczyna przybywać zakażeń średniej ciężkości. Jak wyjaśniał, dominują pacjenci, którzy są zakażeni i mają dekompensację innych chorób współistniejących.

Nowe dane

Przypomnijmy, minionej doby badania potwierdziły 556 zakażeń koronawirusem, w tym 75 ponownych. Nikt z COVID-19 nie zmarł - poinformowano w poniedziałek na stronach rządowych. Wykonano 3241 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 56 101 592 szczepionki - poinformowano w poniedziałek na stronach rządowych.

REKLAMA

W Polsce stosowane są szczepionki dwudawkowe firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Novavax oraz jednodawkowa Johnson & Johnson.

Zobacz też: Adrian Zandberg w "Salonie Politycznym"

Czytaj także:

łk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej