42. rocznica porozumień sierpniowych. Europosłowie złożyli kwiaty na pl. Solidarności przed PE

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz deputowani Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego uczcili 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. Otworzyły one drogę do powstania "Solidarności" i rozpoczęły przemiany ustrojowe w Polsce.

2022-08-31, 14:30

42. rocznica porozumień sierpniowych. Europosłowie złożyli kwiaty na pl. Solidarności przed PE
Europosłowie PiS na placu Solidarności przed PE. Foto: Facebook/Anna Fotyga

Europosłowie PiS-u, PO i PSL-u złożyli dziś kwiaty na Placu Solidarności przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Deputowana Anna Fotyga mówiła o wciąż żywych ideach ruchu Solidarność. - Te idee, które realizowałam w praktyce w dziale zagranicznym Solidarności w 80, 81 roku, właściwie wdrażam obecnie. Cały ten rys, który dotyczy praw człowieka, zaangażowania również w Parlamencie Europejskim na rzecz wolności i praw człowieka na całym świecie to jest dziedzictwo Solidarności - powiedziała była szefowa polskiej dyplomacji.

Anna Fotyga dodała, że dziedzictwo Solidarności procentuje i widać je dziś w postawie Polaków, którzy pomagają Ukraińcom uciekającym przed wojną, którą rozpętała Rosja.

Europoseł Beata Mazurek podkreśliła, że musimy przypominać w Unii o ideałach Solidarności. - Dlatego, że gdyby nie Solidarność, to nie byłoby wolnej, niepodległej Polski, ale nie byłoby też zjednoczonej Europy, nie byłoby zburzenia muru berlińskiego. Więc kształt Europy, a przypuszczam też świata, mógłby być zupełnie inny. Dlatego warto przypominać o tym, co ludzie Solidarności zrobili dla swojego kraju, dla niepodległej, suwerennej Polski, ale też dla całej Europy - powiedziała deputowana Beata Mazurek.

Posłuchaj

Europoseł Beata Mazurek podkreśliła, że powinniśmy przypominać w Unii o ideałach Solidarności (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty
 

Znaczenie solidarności

Były premier Jerzy Buzek zwrócił uwagę, że to my, Polacy, wprowadziliśmy do Unii Europejskiej znaczenie solidarności. - Od czasu polskiej Solidarności to jest najważniejsza wartość, którą się także w dokumentach Unii Europejskiej powtarza. Mało tego, dzisiaj solidarność to już nie tylko wartość w Unii Europejskiej, ale ma to również moc prawną. Państwa Unii Europejskiej, na przykład w sektorze energetyki, są zobowiązane do okazania solidarności. Ja uważam, że to jest niezwykła zdobycz - powiedział Jerzy Buzek.


Posłuchaj

Andrzej Halicki, europoseł PO podkreślił że zwłaszcza dziś słowo - solidarność - nabiera szczególnego znaczenia (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W podobnym tonie wypowiadał się europoseł Andrzej Halicki, podkreślając, że zwłaszcza dziś słowo solidarność nabiera szczególnego znaczenia. - Kiedy stoimy przed takimi wyzwaniami jak covid, energia, wojna na Ukrainie i jeszcze raz zagrożenie dla narodów, dla bezpiecznego i pokojowego rozwoju, to widać jak solidarność i to słowo i wartości za nim stojące są istotne tu w Europie - dodał deputowany Andrzej Halicki.

31 sierpnia został w Unii ustanowiony Europejskim Dniem Wolności i Solidarności.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej