"Polska w tym wymiarze ma duże szanse uzyskania odszkodowania". Politolog o reparacjach wojennych
- Moim zdaniem zrzeczenie się reparacji nie nastąpiło, ponieważ stało się to w strefie okupacyjnej Rosji, wówczas Związku Radzieckiego, czyli NRD. Jednak nie ukrywajmy, że kwestia prawna jest bardzo skomplikowana - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Krzysztof Miszczak.
2022-09-02, 20:48
"Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta. Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową" - oświadczył rzecznik niemieckiego MSZ.
Komentując słowa rzecznika niemieckiego MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że "stanowisko rządu niemieckiego tak długo nie ulega zmianie, dopóki nie musi ulec zmianie". - Oświadczenie z 1953 roku, na które po raz kolejny powołują się Niemcy, nie ma mocy prawnej, jest bowiem obciążone co najmniej czterema istotnymi wadami prawnymi, na co wskazuje raport - podkreślił wiceszef polskiego MSZ. Jak poinformował, "przekażemy oczywiście raport niemieckiemu MSZ, zachęcając do lektury także tych argumentów".
"Oba państwa prezentują skrajne pozycje"
Według gościa Polskiego Radia 24 "kwestia nawiązania dialogu z Niemcami będzie bardzo trudną drogą". - W związku z tym, że oba zaangażowane państwa reprezentują maksymalnie skrajne pozycje. A ten aspekt można rozwiązać tylko na poziomie bilateralnym Polska-Republika Federalna Niemiec - zaznaczył prof. Krzysztof Miszczak.
- Wydaje mi się, że jest to dosyć skomplikowana sytuacja. Uważam, że ten problem można rozwiązać także na poziomie politycznym. Poziom polityczny stanowi różnicę między odszkodowaniami a reparacjami i poziomem bilateralnym. Polska w tym wymiarze ma duże szanse uzyskania tego odszkodowania, szczególnie dla tych ofiar, które jeszcze żyją - powiedział politolog.
REKLAMA
Posłuchaj
Raport reparacyjny. Prace parlamentarne zespołu
Raport został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 roku - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września, na Zamku Królewskim w Warszawie został on zaprezentowany opinii publicznej. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji Niemiec wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł.
Dokument składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą ich brutalność, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.
- "Oświadczenie podpisane przez Bieruta nie ma znaczenia formalnego". Prof. Polak o dokumencie z 1953 r.
- Włodzimierz Bernacki o raporcie ws. reparacji: Niemcy prowadzili do unicestwienia Polski i Polaków
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak (SGH)
Data emisji: 2.09.2022
REKLAMA
Godzina: 19.33
PR24/IAR/nt
Polecane
REKLAMA