Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu. "Pamięć należy przekazywać kolejnym pokoleniom"

"Pomniki pozwalają każdemu człowiekowi rozeznać się w dziejach własnej wspólnoty" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście, który został odczytany przez wicepremiera Piotra Glińskiego podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu.

2022-09-03, 16:00

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu. "Pamięć należy przekazywać kolejnym pokoleniom"
Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Mielcu.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Pomnik składa się z kilku elementów. Centralne miejsce zajmuje wyrzeźbione w granicie Drzewo Życia - kolumna o wysokości 5 metrów. Na niej zainstalowany jest orzeł z urwaną częścią prawego skrzydła, jako symbol zamordowanej elity polskiego państwa. Obok znajduje 12 figur Żołnierzy Wyklętych.

"Jesteśmy świadomi, że pamięć o każdej z tych postaci, a także wielu innych należy przekazać kolejnym pokoleniom" - napisał premier Morawiecki.

Posłuchaj

Premier Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych: pamięć o bohaterach trzeba przekazać kolejnym pokoleniom (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Premier podkreślił, że "bohaterstwo i odwaga Żołnierzy Wyklętych nabiera dzisiaj nowego ponadczasowego wymiaru".

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o Żołnierzach Wyklętych (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

"Pochylamy dzisiaj nasze głowy i dziękujemy Żołnierzom Wyklętym za to, ze nie wahali się stanąć po stronie prawdy i wolności" - napisał premier.

REKLAMA

"Zaczyn do odrodzenia się wolnej Polski"

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że "ofiara złożona przez bohaterów podziemia antykomunistycznego pozwoliła przetrwać Polsce i jej niezłomnemu duchowi". Dodał, że "danina krwi złożona przez Żołnierzy Wyklętych dała zaczyn do odrodzenia się wolnej Polski".

Na monumencie ustawiono figury przedstawiające pułkownika Aleksandra Rusina "Rusala", majora Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", chor. Wojciecha Lisa "Mściciela", płk. Łukasza Cieplińskiego "Pługa", Janinę Przysiężniak "Jagę", porucznika Leona Wanatowicza "Borutę", rotmistrza Witolda Pileckiego "Witolda", księdza Władysława Gurgacza "Sema", podpułkownika Waleriana Tumanowicza "Jagodzińskiego", generała brygady Augusta Emila Fieldorfa "Nila", podporucznika Anatola Radziwonika "Olecha" oraz majora Dragana Sotirovića "Drażę".

Czytaj także:

jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej