Maciej Szymanowski: dla Attili Szalaiego Polska stała się drugą, a może i pierwszą ojczyzną
- Była to osoba niezwykle związana z Polską, wiążąca Polskę i Węgry przez wiele dziesięcioleci swoją świetną znajomością języka polskiego, kultury polskiej i mentalności - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
2022-09-06, 00:00
Tematem audycji była książka "Na polskiej ziemi" - wspomnienia Attili Szalaiego. Pierwszy tom - wspomnienia i dzienniki z lat 1960-1970 jest już dostępny, drugi, do lat 90-tych ukaże się już niebawem. O bohaterze książki na antenie Polskiego Radia 24 opowiadał dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
"Polska stała się jego drugą ojczyzną"
Jak wskazał Maciej Szymanowski, "Attila Szalai to dziennikarz, dyplomata, pisarz, intelektualista i kreator kultury, również artysta". - Był osobą, dla której Polska stała się drugą, a czasem może, jak czytamy te dzienniki, to mamy wrażenie, że i pierwszą ojczyzną - podkreślił.
Zaznaczył, że była to "osoba niezwykle związana z Polską, wiążąca Polskę i Węgry przez wiele dziesięcioleci swoją świetną znajomością języka polskiego, kultury polskiej, mentalności polskiej co bardzo dobrze widać czytając strony jego dziennika".
- Miał bardzo wyraziste poglądy i system wartości - powiedział. - To katolik, osoba, która nie szła na kompromisy ze światem komunistycznym i również postkomunistycznym - ocenił. - Miałem okazje go poznać osobiście w połowie lat 90-tych, kiedy pracowałem jeszcze jako dziennikarz i byłem na Węgrzech - wspominał.
REKLAMA
Więcej o życiu i twórczości Attili Szalaiego w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Towarzystwo Niepokornych
Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
REKLAMA
Data emisji: 5.09.2022 r.
Godzina: 22:06
jb
Polecane
REKLAMA