Straty wojenne Polski. Krajewski: jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń, by pokazać, kto był katem, a kto ofiarą
- Państwo polskie, które w wojnie straciło ponad pięć milionów swoich obywateli, nie uzyskało realnego zadośćuczynienia od agresora. Rozumiem, że to jest dla rządu w Berlinie trudny temat, jednak my - jako Polacy - jesteśmy zobowiązani wobec zmarłych oraz przyszłych pokoleń, żeby jasno pokazać, kto był katem, a kto ofiarą - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Krajewski (PiS).
2022-09-09, 15:30
Jak wynika z opublikowanego raportu, straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny wynoszą 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych. Jarosław Krajewski (PiS) odnosząc się do tej kwestii na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że "musimy odrobić swoją lekcję" w tej sprawie. - Dlatego bardzo istotnym elementem rozpoczęcia całej batalii w temacie reparacji od Niemiec było przedstawienie raportu. Nie jest on podważany nawet przez posłów PO i totalnej opozycji, ponieważ jest bardzo rzetelnie przygotowany i te wyceny, które pokazują wielkość strat, to kwota, o której chcemy poważnie rozmawiać - skomentował, przypominając zarazem, że 70 państw uzyskało reparacje od Niemiec, jednak Polska nie znalazła się w tym gronie. - To rzecz, bez której nie możemy przejść do porządku dziennego - podkreślił.
Gość audycji przypomniał, że Polska jest państwem, które zostało najbardziej zniszczone przez okupantów w czasie II wojny światowej. - Państwo polskie, które straciło ponad pięć milionów swoich obywateli, nie uzyskało realnego zadośćuczynienia od ówczesnego agresora. Rozumiem, że to jest dla rządu w Berlinie trudny temat, jednak my - jako Polacy - jesteśmy zobowiązani wobec zmarłych oraz przyszłych pokoleń, żeby jasno pokazać, kto był katem, a kto ofiarą - wskazał.
"Sprawa jest zamknięta tylko dla niemieckich polityków"
Jak zwrócił uwagę, o sukcesie polskiego raportu świadczy między innymi liczba publikacji, które pojawiły się na jego temat w mediach na całym świecie. - One jasno pokazywały, że Polska przedstawiła rzetelny raport na temat strat wojennych i informowały, że to rząd niemiecki ma problem, dlatego że się z tego nie rozliczył - powiedział.
Zapytany o dalsze kroki, Jarosław Krajewski zaznaczył, że z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji wojennych jest otwarta. - Sprawa wydaje się być zamknięta tylko i wyłącznie dla niemieckich polityków. Zapoznałem się z opiniami wielu ekspertów-prawników i one jasno wskazują, że Polska ma prawo do występowania w sprawie reparacji - wskazał, przypominając także, że "prawo międzynarodowe nie uznaje przedawnienia zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz odszkodowania za takie zbrodnie". - To jest istotny element, tym bardziej, że Polska nigdy z prawnego punktu widzenia nie zrezygnowała z tych roszczeń. To trudny temat dla Niemiec, ale taka była historia - zaznaczył Jarosław Krajewski.
REKLAMA
- "Test dla opozycji". Mularczyk: wkrótce przekonamy się, po której są stronie ws. reparacji
- Reparacje wojenne. Wicepremier Gliński: w debacie niemieckiej przeważają głosy o odpowiedzialności moralnej
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Jarosław Krajewski (PiS)
Data emisji: 9.09.2022 r.
Godzina: 14:09
REKLAMA
ng
REKLAMA