Polityka klimatyczna UE. Dr Mech: powoduje, że my się nie rozwijamy
- Polityka klimatyczna powoduje, że jedni korzystają z tańszych nośników energii i się szybciej rozwijają, a drudzy ponoszą koszty - jak Europa - i stoją w miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP, były wiceminister finansów. - My, mając największe zasoby węgla brunatnego i kamiennego, mając możliwość produkowania najtańszej energii, jesteśmy zapędzani w ten narożnik i zmuszani do kapitałochłonnych przemian, które muszą odbić się na naszych portfelach i naszym dobrobycie w przyszłości - dodał.
2022-09-09, 16:10
Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe o jedną czwartą punktu procentowego do poziomu 6,75 procen dla podstawowej stopy procentowej NBP. Tę decyzję i jej wpływ na gospodarkę komentował w Polskim Radiu 24 dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP i były wiceminister finansów.
Problematyczna polityka klimatyczna
Wśród czynników kształtujących inflację wskazał m.in. wysokie ceny energii. Zauważył że na świecie istnieją duże zasoby surowców energetycznych, które jednak nie są uwalniane do obrotu przez decyzje polityczne, jak embarga, albo prawne, jak ograniczenia polityki klimatycznej. - Dokonujemy realokacji dodatkowych środków, które mamy, w stronę technologii kosztowniejszych, ale mniej efektywnych - tłumaczył gość PR24.
- Wszelkiego typu zielona energia to jest potężny problem. To powoduje, że my się nie rozwijamy - podkreślał.
- Polityka klimatyczna powoduje, że jedni korzystają z tańszych nośników energii i się szybciej rozwijają, a drudzy ponoszą koszty - jak Europa - i stoją w miejscu - powiedział w Polskim Radiu 24 doradca prezesa NBP i były wiceminister finansów. - Świat zachodni ma możliwość oddziaływania na Rosję tak, by ta nie handlowała nośnikami energii, ale jeśli się okazuje, że Chiny i Indie dzięki temu korzystają, bo mają tańsze surowce i u nich nie ma inflacji, a ponadto mogą się szybciej rozwijać, to zapędzamy się, jako Europa, w narożnik, w którym się jeszcze wewnętrznie boksujemy - ocenił.
REKLAMA
Przemiany, które odbiją się na portefalach
Jego zdaniem, najgorsza jest inna rzecz, mianowicie - koszty i ograniczenia w produkcji taniej energii. - My, mając największe zasoby węgla brunatnego i kamiennego, mając możliwość [produkowania] najtańszej energii, wpadamy w ten narożnik i jesteśmy zmuszani do kapitałochłonnych przemian, na które pieniędzy nie mamy, a które muszą odbić się na naszych portfelach i naszym dobrobycie w przyszłości - zauważył dr Cezary Mech.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Rzecznik rządu o oszczędzaniu gazu: nie będzie przymusu, będą zachęty
- Spotkanie ministrów ds. energii państw UE. Poseł PiS: Polska opowiada się za reformą ETS
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: dr Cezary Mech (doradca prezesa NBP, były wiceminister finansów)
Data emisji: 9.09.2022
Godzina emisji: 15.06
mbl
REKLAMA
REKLAMA