Polityka Unii Europejskiej. Agaton Koziński: oczekiwany jest nowy kierunek
- Przemówienie Ursuli von der Leyen ma szanse być ważnym. Można pokazać dlaczego UE jest organizacją do której warto należeć. Oczekiwania są duże, bo oczekiwany jest nowy kierunek UE i trzeba go nadać - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński, publicysta. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego" i Dariusz Grzędziński z wprost.pl.
2022-09-14, 09:19
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędzie o stanie Unii. Propozycjami, które dziś ogłosi przewodnicząca Komisji, zajmą się 30 września ministrowie energii unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli.
Pozycja przewodniczącej KE
Bogumił Łoziński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że Ursula von der Leyen ma słabą pozycję w Komisji Europejskiej, której kierunek zależy od innych osób. Publicysta liczy jednak na przedstawienie wspólnej polityki energetycznej.
- Jak pokazały negocjacje dot. polskiego KPO i praworządności, szefowa KE nie potrafi narzucić swojego zdania i nie ma silnej pozycji. Jest grupa osób w KE, która ma swoją wizję i oni są w stanie przeciwstawić się von der Leyen - powiedział.
- Nie ma wspólnej polityki energetycznej i liczę na jej przedstawienie. Jest propozycja Polski ws. zawieszenia ECTS, ale i kwestia solidarności energetycznej. W tym segmencie oczekuje konkretnych propozycji - dodał.
REKLAMA
Krytycznie działanie UE ocenił także Dariusz Grzędziński. - UE nie sprawdziła się do końca w krytycznym czasie. Kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie to sprawy powiązane. Od 24 lutego do Polski na pomoc uchodźcom trafiło 140 mln euro. Dzieląc to przez liczbę 6,2 mln osób które przekroczyły granicę, widać jak śmieszna jest to kwota - podkreślił.
- Prezydent Erdogan za powstrzymanie kryzysu migracyjnego dostał 9 mld euro. Trudno mówić o tym, żeby UE się sprawdzała - dodał.
Agaton Koziński zaznacza, że Ursula von der Leyen ma szanse wygłosić przełomowe przemówienie i taki scenariusz jest oczekiwany. - To przemówienie ma szanse być ważnym. Można pokazać dlaczego UE jest organizacją do której warto należeć. Oczekiwania są duże, bo oczekiwany jest nowy kierunek UE i trzeba go nadać - powiedział.
- UE chce ograniczeń w zużyciu energii. Piotr Grzybowski: to test siły politycznej
- Nadzwyczajna narada ministrów UE ws. kryzysu energetycznego. Znamy nieoficjalną datę posiedzenia
Zapraszamy do wysłuchania całej debaty
Posłuchaj
* * *
Audycja: Debata poranka
Prowadzi: Stanisław Janecki
Goście: Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"), Agaton Koziński (publicysta), Dariusz Grzędziński (wprost.pl)
Data emisji: 14.09.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 08.37
dz
Polecane
REKLAMA