Na Wall Street lekkie odreagowanie po wyprzedaży dzień wcześniej. Oczekiwanie na podwyżki stóp procentowych
Środowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie odreagowanie po mocnej wyprzedaży dzień wcześniej, kiedy główne indeksy potraciły po 4-5 proc. Nie słabną jednak obawy inwestorów o skalę podwyżki stóp procentowych, o której zdecyduje na najbliższym posiedzeniu Fed.
2022-09-15, 07:40
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,10 proc. i wyniósł 31.135,09 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,34 proc. i wyniósł 3.946,01 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,74 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.719,68 pkt.
- Wczorajszy odczyt CPI zaskoczył rynek, który oczekiwał przynajmniej, że inflacja się wyrówna, ale z pewnością nie wzrośnie. To był zły kierunek, a obawa oczywiście zawsze przekłada się na to, co to oznacza dla Fedu - powiedział Quincy Krosby z LPL Financial.
Podwyżki stóp
Rynki oczekują obecnie na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej - oczekuje się, że bank centralny dokona trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 pb. w celu walki z wysoką inflacją. Rynki pieniężne wyceniają w pełni trzecią z rzędu wzrost stopy funduszy federalnych o 75 pb. na posiedzeniu 21 września i przewidują możliwość wzrostu kosztów kredytu o 100 pb. na 32 proc.
- Fed będzie musiał iść dalej naprzód i jest zrozumienie, że szczytowa stopa funduszy federalnych będzie teraz powyżej 4 proc. Istniało wrażenie, że inflacja słabnie, ale dane pokazują, jak uporczywa jest inflacja, a to wymaga od Fedu przyspieszenia normalizacji polityki - powiedziała Seema Shah, główna strateg w Principal Global Investors.
We wtorek podano, że ceny konsumpcyjne w USA w sierpniu wzrosły o 8,3 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc. Oczekiwano +8,1 proc. rdr i -0,1 proc. mdm.
Z kolei ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w sierpniu spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 8,7 proc. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,4 proc. mdm, a rdr wzrósł o 7,3 proc.
Analitycy spodziewali się, że PPI spadnie o 0,1 proc. mdm, a po wyłączeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu 0,3 proc. mdm wobec odpowiednio: -0,4 proc. (po rewizji z -0,5 proc.) i +0,3 proc. miesiąc wcześniej (po korekcie z +0,2 proc.).
Rynek akcji
Podczas środowej sesji najsłabiej spośród spółek tworzących indeks Dow zachowywały się akcje Honeywell, które straciły na wartości 3 proc.
Johnson&Johnson i Chevron zyskały po około 2 proc.
Nucor spadł o 6 proc. po tym, jak producent stali wydał rozczarowujące prognozy wyników za trzeci kwartał.
Akcje Strabucks rosły o 1,5 proc. Firma podniosła swoje długoterminowe prognozy finansowe i powiedziała, że spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów i zysku na akcję w ciągu najbliższych trzech lat.
SoFi Technologies rósł o 3,5 proc. po tym, jak Bank of America podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".
Rynki dłużne i surowce
Rentowność 10-letnich UST spadła o 2 pb. do 3,4 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 3 pb. do 3,48 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -38 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 19 pb.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 89,47 USD za baryłkę, po wzroście o 2,45 proc., a listopadowe futures na Brent zwyżkują o 2 proc. do 95,04 USD/b.
Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,4 mln baryłek, czyli o 0,6 proc. do 429,6 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,8 mln baryłek, czyli o 0,8 proc. do 213 mln baryłek.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib
REKLAMA