Holenderski "De Telegraaf": Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji
Największy holenderski dziennik "De Telegraaf" opisuje otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Gazeta wyjaśnia, że dzięki niemu "statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich". W artykule przytoczono także słowa premiera Mateusza Morawieckiego: "Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
2022-09-18, 21:26
W dzienniku "De Telegraaf" przypomniano także słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który o otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną mówił, że "to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności". Te słowa głowy państwa polskiego padły podczas uroczystego otwarcia.
"De Telegraaf" o kanale przez Mierzeję Wiślaną
W gazecie podkreślono, że Polska wybrała szczególną datę na otwarcie przekopu. "17 września 1939 roku Związek Sowiecki napadł na Polskę, dzieląc ten kraj z nazistowskimi Niemcami, które zaatakowały z zachodu dwa i pół tygodnia wcześniej" - przypomina autor artykułu.
"W 83. rocznicę sowieckiego ataku na Polskę zrywamy ostatnie kajdany zależności" - zacytowano słowa premiera Mateusza Morawieckiego w poczytnym dzienniku.
"Rosja wykorzystuje przejście na Mierzei do wywierania presji"
To, że Rosja wykorzystuje własne przejście przez Mierzeję Wiślaną do wywierania presji na Polskę, stało się jasne na początku tego stulecia - napisano w "De Telegraaf".
REKLAMA
"W latach 2006-2010 Rosja zakazała wszelkiego ruchu żeglugowego na Zalewie Wiślanym, co wiązało się z ogromnymi wydatkami dla Elbląga" - czytamy w dzienniku.
Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną
W sobotę po godz. 13 na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli kanał jest ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii mogą one wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej.
Otwarcie kanału to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W planach jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Całość ma być oddana do użytku w przyszłym roku.
Posłuchaj
Posłuchaj
jmo
REKLAMA