"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Obrazy Bractwa św. Łukasza i makaty Mieczysława Szymańskiego trafiły na wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zwiedzający mogą oglądać sprowadzone z USA obrazy i makaty, które zdobiły Pawilon Polski podczas Wystawy Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1939 roku i pozostały w Stanach Zjednoczonych po wybuchu II wojny światowej.

2022-09-28, 20:57

"Łukaszowcy. Wielki powrót". Wystawa MNW pokazuje obrazy odzyskane po 83 latach

Wicepremier Piotr Gliński podczas wernisażu powiedział, że to wydarzenie bez precedensu dla polskiej kultury i naszego dziedzictwa. - To pierwszy publiczny pokaz niezwykłej kolekcji, która powróciła do kraju po 83 latach - podkreślił.

Minister kultury wyjaśniał, że dzieła te miały podkreślić wkład historii Polski w rozwój cywilizacji zachodniej. Przypomniał, że strona polska przez kilkadziesiąt lat zabiegała o sprowadzenie do kraju obrazów oraz makat, które na skutek II wojny światowej pozostały w Nowym Jorku i nie mogły wrócić do ojczyzny.

Wieloletnia tradycja MNW

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł powiedział, że ta wystawa wpisuje się w tradycje wielu ekspozycji w Muzeum. Przypomniał, że rok temu zamykano wystawę poświęconą Annie Bilińskiej, która okazała się artystką szerzej nieznaną, a dla publiczności wciąż dostępna jest ekspozycja poświęcona Witkacemu, który został odczytany na nowo. - Teraz mamy obrazy Bractwa św. Łukasza, które są Świętym Graalem, to znaczy wszyscy wiedzieliśmy, że istnieją, ale niewiele osób z tej sali mogło zobaczyć je na żywo - wyjaśniał.

Obrazy niebawem uświetnią wystawę stałą Muzeum Historii Polski w siedzibie powstającej na warszawskiej Cytadeli. Jego dyrektor Robert Kostro zaznaczył, że eksponaty staną się ważną częścią opowieści o naszej historii. - Znamy doskonale dzieła Matejki, Bacciarellego oraz inne przykłady malarstwa historycznego i to kolejne obrazy, które ukazują historię Polski - dodał.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Gliński: to pierwszy publiczny pokaz niezwykłej kolekcji, która wróciła do kraju po 83 latach (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

"Łukaszowcy. Wielki powrót"

Dzieła powróciły do kraju dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1940 roku nie mogły wrócić do Polski, okupowanej wówczas przez Niemcy i Związek Sowiecki. Później przez lata zdobiły bibliotekę amerykańskiego Le Moyne College.

Posłuchaj

Łukasz Gaweł: ta wystawa wpisuje się w tradycje Muzeum Narodowego w Warszawie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Skomplikowana sytuacja prawna utrudniała negocjacje władz polskich z przedstawicielami uczelni w sprawie zwrotu tych dzieł. Przełom osiągnięto w maju 2022. Wystawa "Łukaszowcy. Wielki powrót", przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, składa się z siedmiu panoramicznych obrazów i czterech niezwykłych makat. Autorami obrazów była unikalna grupa malarska: Bractwo św. Łukasza, zwane popularnie "Łukaszowcami". W Muzeum Narodowym będzie ją można oglądać do 23 października.

Patronem medialnym wystawy jest Polskie Radio.

Posłuchaj

Robert Kostro zaznaczył, że eksponaty staną się ważną częścią opowieści o naszej historii (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Zobacz także: były ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej