Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec. Reparacje jednym z tematów
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock spotkała się w Warszawie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Politycy rozmawiali o bezpieczeństwie międzynarodowym, w tym pseudoreferendach przeprowadzonych przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy, a także o sprawie reparacji od Niemiec.
2022-10-04, 10:30
- Podczas rozmów poruszone zostaną najpilniejsze kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym fikcyjnych referendów przeprowadzonych w ostatnich dniach w czterech regionach Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską. Ponadto, szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omówią konsekwencje dalszej eskalacji wojny za wschodnią granicą Polski i Unii Europejskiej oraz dalsze wsparcie dla Kijowa - przekazał przed spotkaniem rzecznik MSZ.
Protest wobec pseudoreferendów
W piątek prezydent Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na których terenie w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie. Tego samego dnia polskie MSZ oświadczyło, że obwody te pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy. - RP nie uznaje i nie uzna wyników pseudoreferendów, przeprowadzonych na tych obszarach - oświadczył resort dyplomacji.
W poniedziałek przed południem MSZ wezwało do swojej siedziby rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wręczył mu protest w związku z bezprawną, jednostronną decyzją o aneksji części ukraińskich ziem.
Łukasz Jasina podkreślał przed rozmowami, że wtorkowe spotkanie Raua i Baerbock jest trzecim w ostatnich 10 miesiącach, co, jak ocenił, "dobitnie świadczy o istocie dialogu polsko-niemieckiego nie tylko w dziedzinie relacji dwustronnych, ale także we współpracy na arenie międzynarodowej".
REKLAMA
Wezwanie do uznania odpowiedzialności
Zbigniewa Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma być przekazana MSZ Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Dotyczy ona sprawy podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Według Raua uregulowanie kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej powinno obejmować m.in. wypłacenie odszkodowania za wyrządzone szkody materialne i niematerialne szkody wyrządzone państwu polskiemu, zrekompensowanie ofiarom oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowe rozwiązanie kwestii zagrabionych polskich dóbr kultury i archiwaliów.
Posłuchaj
Przekazanie noty to kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
- "Te pieniądze nam się należą". Prezydent Andrzej Duda dla "Gazety Polskiej" o reparacjach
- "Ukraińcy głęboko wierzą w zwycięstwo". Polski wolontariusz o sytuacji na froncie
- Czechy wzywają swoich obywateli do opuszczenia Rosji. "Możliwe pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa"
PAP, IAR/ mbl/pp/kor
REKLAMA