Blokada limitu cenowego na gaz. Marszałkowski: Europa jest teraz petentem, a nie stroną dyktującą warunki
- Z jednej strony możemy krzyczeć o tym, że powinno się wprowadzić ceny maksymalne na gaz. Ale musimy też mieć świadomość tego, jakie jest nasze położenie - Europa jest teraz petentem, a nie stroną dyktującą warunki - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl), odnosząc się do blokady limitu cenowego na gaz.
2022-10-05, 11:59
We wtorek portal "Politico" napisał, że wiernie spełniając życzenia Berlina i nie uwzględniając wniosku 15 krajów członkowskich, w tym Polski, o wprowadzenie limitów cenowych na gaz, "przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaryzykowała, że zostanie uznana za niemiecką marionetkę zarówno przez kolegów z KE, jak i przez państwa Wspólnoty".
Odnosząc się do tej sprawy, ekspert Mariusz Marszałkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że "pomysł nałożenia wspólnych cen maksymalnych na gaz przynajmniej na razie upadł, ale należy pamiętać, że podobnie wcześniej nie został wprowadzony projekt cen maksymalnych na ropę naftową". - To blokuje pewna koalicja państw na czele z Niemcami, ale jest wśród nich także Austria, Holandia, Węgry czy Dania, która przecież w wielu aspektach również mówi głosem Europy Środkowo-Wschodniej - zauważył ekspert.
Blokada limitu cenowego na gaz w UE
Jak dodał, pomysł ten jest obarczony pewnym ryzykiem. - Państwa tłumaczą, że wprowadzenie cen maksymalnych na gaz spowoduje ryzyko ograniczenia dostaw tego surowca do Europy, jako całości. Pamiętajmy, że mówimy o cenach ze wszystkich kierunków, czyli nie tylko rosyjskiego, ale też norweskiego, amerykańskiego czy katarskiego - wyjaśnił.
Gość audycji wskazał, że w takiej sytuacji "nietrudno sobie wyobrazić, że jeżeli zostanie wprowadzona cena maksymalna np. na gaz z USA, to po prostu tamtejsi producenci LNG nie będą wysyłać swoich metanowców do Europy, tylko tam, gdzie jest wyższa cena, czyli do Azji". - Więc z jednej strony możemy rzeczywiście krzyczeć o tym, że powinno się wprowadzić ceny maksymalne na gaz. Ale musimy też mieć świadomość tego, jakie jest nasze położenie - Europa jest teraz petentem, a nie stroną dyktującą warunki - podkreślił.
REKLAMA
Ekspert dodał ponadto, że "wprowadzenie ceny maksymalnej na gaz byłoby machaniem szabelką, które skończyłoby się tym, że na zimę zostalibyśmy bez gazu". - To dlatego te przepisy nie weszły w życie - wskazał.
- Niemcy blokują w UE limit cenowy na gaz. Politico: kanclerz Scholz nie dojrzał do roli przywódcy
- Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: zimą nie zabraknie ciepła w polskich domach
- Wsparcie dla odbiorców ciepła. Zobacz, jak się ubiegać o pomoc
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl)
Data emisji: 5.10.2022 r.
Godzina: 11.14
ng/PAP/kor
REKLAMA
REKLAMA