Francja: coraz więcej strojów muzułmańskich w szkołach. "Uczniowie się radykalizują"

We Francji wzrasta liczba uczniów noszących muzułmańskie stroje w szkołach - informuje dziennik "Le Figaro". Między grudniem 2021 a marcem 2022 odnotowano 627 takich przypadków. We Francji noszenie symboli religijnych w miejscach publicznych jest niezgodne z prawem i łamie zasadę laickości państwa.

2022-10-05, 12:50

Francja: coraz więcej strojów muzułmańskich w szkołach. "Uczniowie się radykalizują"
Francja: wzrasta liczba uczniów noszących stroje muzułmańskie w szkołach. Foto: Shutterstock/michaeljung

Minister Edukacji Narodowej Pap Ndiaye wskazuje na problem noszenia muzułmańskich abai przez dziewczęta oraz qamis przez chłopców.

Dyrektorzy szkół czekają na instrukcje od rządu w zakresie procedur postępowania z uczniami ubranymi w muzułmańskie stroje z uwagi na liczne incydenty w tym zakresie w ostatnich miesiącach.

We wrześniu policja aresztowała młodego mężczyznę, który groził nauczycielce z liceum Simone Weil w Paryżu, ponieważ poprosiła jego siostrę o zdjęcie zakrycia twarzy podczas szkolnej wycieczki. W czerwcu w prestiżowym paryskim liceum im. Karola Wielkiego główny doradca edukacyjny wdał się w kłótnię z przystępującą do egzaminu maturalnego uczennicą, która odmówiła zdjęcia zasłony. Rodzina uczennicy groziła urzędnikowi śmiercią. W gimnazjum Condorcet dwóch chłopców, którzy próbowali przyjść na zajęcia w qamis, zostało na 8 dni wykluczonych z zajęć.

Radykalizacja wśród najmłodszych

Międzyresortowy Komitet ds. Zapobiegania Przestępczości i Radykalizacji (CIPDR) poinformował w wewnętrznej notatce, że w szkołach oraz w mediach społecznościowych wrasta liczba przypadków radykalizacji wśród uczniów. Między grudniem 2021 a marcem 2022 roku zarejestrowano 627 przypadków noszenia strojów muzułmańskich w placówkach edukacyjnych, co jest niezgodne z francuskim prawem zakazującym noszenia symboli religijnych w miejscach publicznych.

REKLAMA

"Zauważam prawdziwy powrót problemów ze strojami, zwłaszcza od dwóch, trzech lat" - mówi "Le Figaro" nauczycielka z liceum na przedmieściach. "Są uczniowie, którzy się radykalizują i mają tendencję do bycia cenzorami innych w odniesieniu do religii muzułmańskiej, którzy weryfikują i potępiają. Widzę to w klasie i w mediach społecznościowych" - podsumowuje nauczycielka.

Czytaj także:

PAP/kp/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej