Minister finansów: budżet na 2023 rok zakłada kontynuację programów społecznych
Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, powiedziała, że rząd przygotował odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy.
2022-10-07, 16:27
Prezentując projekt zaznaczyła, że połączono w nim odpowiedzialność za finanse publiczne z kontynuacją programów społecznych. - Programy: Rodzina 500 plus, Dobry Start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wszystkie te świadczenia zostały już zaplanowane w budżecie - mówiła.
Minister finansów dodała, że na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych ze wskaźnikiem na poziomie 113,8 procent rząd przeznaczy łącznie około 40 miliardów złotych. Powiedziała, że projekt przewiduje też wypłatę trzynastej emerytury, zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz dla nauczycieli na tożsamym poziomie - 7,8 procent.
Posłuchaj
Założenia rządu
Rząd założył, że w przyszłym roku dochody państwa wyniosą 604 miliardy 700 milionów złotych, a wydatki - 672 miliardy 700 milionów. To oznacza, że deficyt wyniesie nie więcej niż 68 miliardów złotych. PKB ma wzrosnąć o 1,7 procent, średnioroczna inflacja ma wynieść 9,8 procent, a stopa bezrobocia na koniec 2023 roku - 5,4 procent.
Posłuchaj
- W Sejmie dyskusja o planie finansów państwa na 2023 rok. "Rozmawiamy o budżecie wyjątkowym"
- "Musimy szukać zgody, nie sporów". Premier Morawiecki rozmawiał ze związkowcami o budżecie
nj, IAR
REKLAMA