Nobel z ekonomii. Nagrodzony m.in. były szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke

Były szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke oraz amerykańscy ekonomiści Douglas Diamond i Philip Dybvig laureatami Nagrody Nobla z ekonomii. Wyróżniono ich za badania naukowe nad rolą banków w czasie kryzysów gospodarczych, mówi profesor Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-10-10, 17:06

Nobel z ekonomii. Nagrodzony m.in. były szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke
Wyróżniono ich za badania naukowe nad rolą banków w czasie kryzysów gospodarczych. Foto: PAP/EPA/ANDERS WIKLUND

Zdaniem profesora Michała Brzezińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego należy wskazać, że od dłuższego czasu mówiło się o nagrodzie dla byłego szefa amerykańskiego banku centralnego Ben'a Bernanke. Pozostali dwaj naukowcy są nieco mniej znani na rynku.   

Jak wskazano w uzasadnieniu ich odkrycia usprawniły radzenie sobie społeczności z tego typu kryzysami i pozwoliły lepiej zrozumieć rolę banków w tym czasie. Autorzy badań przeprowadzonych jeszcze w latach 80. XX wieku wskazywali między innymi, dlaczego nie można pozwolić upaść bankom w czasie kryzysu.

"Ich analizy miały duże znaczenie praktyczne przy regulacji rynków finansowych i radzeniu sobie z kryzysami gospodarczymi" - pisze fundator nagrody - Bank Szwecji. 

Zdaniem Brzezińskiego laureaci w swoim badaniu analizowali przyczyny Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku. Jak wskazali, aby gospodarka funkcjonowała, oszczędności z depozytów w bankach powinny być przeznaczane na inwestycje, ale ich właściciele chcą raczej szybkiego dostępu do pieniędzy w razie kryzysu, a przedsiębiorstwa chcą mieć pewność, że nie będą musiały przedwcześnie spłacać swoich zobowiązań. Autorzy analizy wskazali, że w razie kryzysu masowe wypłacanie pieniędzy może wywołać bankructwo banków, ale rząd może temu zapobiec, wspierając je finansowo.

REKLAMA

Działanie banków w kryzysie

Profesor Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego powiedział także, że nobliści pokazali, w jaki sposób może dochodzić do kryzysów finansowych. Chodzi o sytuacje dotyczące wycofywania przez depozytariuszy wpłaconych środków, których banki nie mają, ponieważ udzielają z nich kredytów. Jak wyjaśnia Michał Brzeziński, taki mechanizm może doprowadzić do niewypłacalności kolejnych banków, a następnie całego sektora bankowego, co prowadzi do kryzysu gospodarczego.

W tym roku wartość nagrody wynosi 10 milionów koron szwedzkich, czyli równowartość prawie 4,5 miliona złotych. Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji,którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj

Profesor Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego komentuje laureatów nagrody Nobla z ekonomii ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:13
+
Dodaj do playlisty

PR1/PR24/Justyna Golonko/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej