Polska głównym szlakiem transportowym z Europy na Ukrainę? Nowe ustalenia Polskiego Radia
Polska chce być głównym szlakiem transportowym z Europy na Ukrainę. Lobbują za tym w Brukseli Polskie Koleje Państwowe. Potwierdził to w belgijskiej stolicy wiceprezes PKP S.A. Andrzej Olszewski w rozmowie z Polskim Radiem. Do końca roku mają być wprowadzone zmiany w transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T z naciskiem na rozszerzenie tych połączeń na Ukrainę. Wpisanie polskich pomysłów otwiera drogę do dofinansowania z unijnego budżetu.
2022-10-11, 12:26
Oprócz Polski, Ukraina ma połączenia ze Słowacją i Węgrami, ale PKP proponuje, aby główne europejskie szlaki kolejowe przechodziły przez nasz kraj przy wykorzystaniu tak zwanych korytarzy solidarnościowych z Ukrainą, które stworzyła Komisja Europejska, by pomóc w wywiezieniu zboża.
- Te sieci powinny przechodzić w dużej mierze przez Polskę. Chcielibyśmy zaproponować odpowiednie linie kolejowe, na przykład Chełm - Kowel i chcielibyśmy zaproponować, żeby połączenie Warszawa - Kijów odbywało się przez Kowel, żeby sieci TEN-T obejmowała ten szlak kolejowy - powiedział Polskiemu Radiu Andrzej Olszewski. Połączenie Chełm - Kowel już istnieje, ale wymaga ogromnych inwestycji modernizacyjnych.
Polska szlakiem transportowym z Europy na Ukrainę? Potrzebne duże środki z Unii
PKP chce też odnowić terminale przeładunkowe na granicy z Ukrainą przy wykorzystaniu unijnych funduszy. Wiceprezes PKP powiedział, że Polska zabiega również, aby europejskie dofinansowanie zostało zwiększone dla tego typu inwestycji z 50 do 85 procent. Lobbing polskich projektów odbywa się także dziś w ramach wystawy w Parlamencie Europejskim poświęconej sieci TEN-T, którą zorganizowało brukselskie biuro PKP wraz ze Stowarzyszeniem Europejskich Kolei - CER.
Wiceprezes PKP Andrzej Olszewski był również pytany przez Polskie Radio o wsparcie dla Ukrainy. Podkreślił że jest ono cały czas przekazywane, Polskie Koleje Państwowe odegrały kluczową rolę w akcji wywożenia ziarna z Ukrainy, bo Rosja zablokowała czarnomorskie porty.
REKLAMA
- Zdążyliśmy przewieźć około 10 milionów ton zboża z Ukrainy. Ta droga kolejowa jest czynna. Przewozimy w tej chwili dużo znaczące wolumeny niż w roku 2020 i 2021 przed wojną. To są znacząco większe wolumeny zboża transportowanego przez Polskę z Ukrainy - dodał. Cały czas spółki Grupy PKP prowadzą również transport na Ukrainę pomocy humanitarnej.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Limity cenowe na gaz. Wiceminister klimatu: musimy zapewnić konkurencyjność europejskiego przemysłu
- Unijne przepisy dot. uchodźców z Ukrainy. Ochrona zostanie przedłużona
- UE chce przyprzeć Białoruś do ściany. Jest groźba surowych sankcji za pomoc Rosji
Zobacz: Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości w Polskim Radiu 24
IAR
ASP
REKLAMA
REKLAMA