Sabotaż gazociągów Nord Stream. Szef NATO reaguje: zwiększymy ochronę infrastruktury krytycznej

- NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream - zapowiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg na konferencji w Brukseli. 

2022-10-11, 15:24

Sabotaż gazociągów Nord Stream. Szef NATO reaguje: zwiększymy ochronę infrastruktury krytycznej
Stoltenberg: NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream. Foto: Shutterstock/noomcpk

26 września w rurociągach Nord Stream 1 (NS1) i Nord Stream 2 (NS2) stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Incydent został rozpoznany przez myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Władze w Kopenhadze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

- Jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź - mówił szef NATO Jens Stoltenberg, nawiązując do awarii Nord Streamów, w przypadku których podejrzewany jest sabotaż. Jak wskazał, ten temat pojawi się w tym tygodniu na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Stoltenberg zapowiedział, że Sojusz zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej państw członkowskich.

Rosyjskie ostrzały

Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że intensyfikacja ataków rosyjskich na obiekty cywilne pokazuje, że Moskwa straciła inicjatywę na froncie i nie ma alternatywy dla swoich działań. Jens Stoltenberg stwierdził, że Rosja nie jest w stanie walczyć efektywnie z ukraińską armią.

REKLAMA

- Rosja przegrywa na froncie, traci terytorium, bo nie ma zdolności, by powstrzymać postęp armii ukraińskiej. Więc jej odpowiedzią, na którą ją stać, jest bombardowanie miast, uderzenie w cywilów, w infrastrukturę krytyczną - powiedział. - Putin rozpoczął tę wojnę i musi ją zakończyć poprzez wycofanie wojsk z Ukrainy - oświadczył. 

Apel do Białorusi

Ponadto Stoltenberg wezwał Białoruś, by przestała pomagać Rosji w agresji wobec Ukrainy. - Łukaszenka powinien zakończyć swój współudział w wojnie - powiedział. W poniedziałek Aleksander Łukaszenka poinformował, że Białoruś utworzy wspólnie z Rosją regionalną wojskową grupę zadaniową. 

Białoruski dyktator dodał, że formowanie takiej grupy wojskowej rozpoczęło się przed dwoma dniami, czyli po wybuchu na Moście Krymskim. - Skoro poziom eskalacji jest taki, jak obecnie, rozpoczynamy działanie formacji militarnej państwa związkowego [związku Białorusi i Rosji - red.]. Rdzeniem tej grupy będzie białoruska armia - powiedział Łukaszenka i dodał, że wydał już odpowiedni rozkaz.

Posłuchaj

Jens Stoltenberg: NATO pracuje nad tym już od wielu lat. W związku z sabotażem na gazociągach Nord Stream, podwoiliśmy naszą obecność na Bałtyku i Morzu Północnym do ponad 40 statków wspieranych przez lotnictwo i siły morskie (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Odstraszanie nuklearne

W przyszłym tygodniu NATO przeprowadzi ćwiczenia wojskowe testujące między innymi odstraszanie nuklearne. Potwierdził to Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Te manewry były planowane jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę.

Jens Stoltenberg powiedział, że odwoływanie ćwiczeń z obawy przed eskalacją napięcia byłoby szkodliwym znakiem słabości. Ćwiczenia będą obejmowały bombowce, dla których bomby są składowane m.in. w Belgii, wraz z obsługą.

Zobacz również: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

IAR/PAP/kp/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej