Projekt ustawy o ochronie ludności. Tomasz Kostuś: zabrakło konsultacji społecznych
- Mamy szczególną sytuację, regulacje, które zwiększą koordynację służb, są potrzebne (...), jednak ustawa o ochronie ludności, zamiast poprawiać bezpieczeństwo, obniża je, wprowadzając jednocześnie chaos i niepotrzebne wątpliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska).
2022-10-13, 18:55
Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej przygotowało MSWiA. Przewiduje on m.in. powołanie Funduszu Ochrony Ludności, zwiększenie roli Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, likwidację Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i utworzenie Służby Dyżurnej Państwa, a także wprowadzenie dwóch nowych stanów podniesionej gotowości - stanu pogotowia i stanu zagrożenia. W proponowanej ustawie uwzględniono też jeden ze stanów nadzwyczajnych określonych w Konstytucji, czyli właśnie stan klęski żywiołowej.
Tomasz Kostuś komentował prace nad ustawą. - W sprawie ustawy o ochronie ludności niestety zabrakło konsultacji społecznych, jak zwykle okazało się, że PiS i rząd przygotowują bardzo ważne i potrzebne regulacje w pośpiechu, na kolanie - ocenił.
W czwartek odbyło się w Sejmie zorganizowane przez klub Koalicji Obywatelskiej wysłuchanie eksperckie nt. rządowego projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. - Koalicja Obywatelska przeprowadziła wysłuchanie z udziałem ekspertów, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa, samorządów, przedsiębiorczości. Niestety efekt tych konsultacji wypadł bardzo źle dla tych, którzy pisali ten projekt - powiedział gość audycji.
- Akceptuję sytuację, że w szczególnych sytuacjach potrzebne są szczególne regulacje, mamy wojnę na Ukrainie i bardzo poważne tego konsekwencje (…), trzeba zmieniać prawo i dostosowywać je do okoliczności. Regulacje, które zwiększą koordynację służb, są potrzebne, jednak to, co przygotował rząd, MSWiA, to legislacyjny gniot - powiedział Tomasz Kostuś.
REKLAMA
Posłuchaj
Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Wtedy też stracą moc: ustawa o stanie klęski żywiołowej, ustawa o zarządzaniu kryzysowym, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, a także ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności, praw człowieka i obywatela w części dotyczącej stanu klęski żywiołowej.
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Tomasz Kostuś
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka/kor
REKLAMA
REKLAMA