Kolejne grupy przemycające nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią. Nowe dane SG
Straż Graniczna i policja zatrzymały na granicy polsko-białoruskiej sześciu kolejnych tzw. kurierów przewożących nielegalnych imigrantów. Od początku roku doszło już w sumie do 350 zatrzymań osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy wschodniej. Jak wynika z informacji SG, tylko minionej doby 54 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski.
2022-10-17, 13:01
Podczas weekendu zatrzymano sześć osób. W miejscowości Gruszki patrol SG zatrzymał do kontroli obywatelkę Ukrainy, która jechała po odbiór czterech Afgańczyków po nielegalnym przekroczeniu przez nich granicy z Białorusią. W Nowosadach zatrzymany został przez policję Ukrainiec, który przewoził trzech Sudańczyków i Jemeńczyka. Również policja zatrzymała w Drohiczynie dwójkę Białorusinów; przewozili czterech nielegalnych imigrantów z Afganistanu.
W Sokółce z kolei funkcjonariusze SG zatrzymali obywatela Uzbekistanu, który przewoził czterech Afgańczyków, a w Narewce - obywatela Ukrainy, który - jak wynika z ustaleń pograniczników - jechał po odbiór pięciu Syryjczyków, którzy niedługo wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę.
Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 348 osób podejrzanych o pomocnictwo lub organizację nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej.
Próby forsowania granicy z Białorusią. Kolejne zatrzymania
54 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała na Twitterze Straż Graniczna. Wśród osób, które w niedzielę próbowały przekroczyć granicę, była blisko 20-osobowa grupa, która podchodziła pod barierę, ale wycofała się na Białoruś.
REKLAMA
W lipcu i sierpniu SG odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Od września ich liczba jednak rośnie. W ub. miesiącu było to blisko 1,3 tys. prób. Łącznie od początku października SG zanotowała ich ponad 1,2 tys.
Granica cały czas wzmacniana
Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. W miniony piątek SG podała, że gotowe jest już Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń perymetrycznych i innych z linii granicznej. Na samej granicy ustawiono pierwszy z jedenastu kontenerów teletechnicznych, które będą integrowały działanie elementów bariery elektronicznej, trwa instalacja kamer i kabli detekcyjnych.
Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu planowane jest na koniec roku. Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.
REKLAMA
- Kilkadziesiąt prób wdarcia się do Polski z Białorusi. SG podsumowała ostatnią dobę
- Od początku roku do Polski nie wpuszczono ponad 3 tys. Rosjan. Straż Graniczna podała statystyki i powody
- Aktywiści pomagają w nielegalnym przekraczaniu granicy? Wzywają pomoc i twierdzą, że imigranci są chorzy
Zobacz: wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Programie 3 Polskiego Radia
PAP/IAR
ASP/kor
REKLAMA