"Celem było zaproszenie do refleksji nad nowoczesnością Rzeszy". Prof. Kucharczyk o swojej książce
- Wszystkie te środki, jakie tworzą zjawisko nowoczesności, służyły w przypadku III Rzeszy Niemieckiej bardzo złym celom - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN.
2022-10-23, 20:10
Historia nauczycielką życia, to powiedzenie zachowuje swoją aktualność, dlatego w audycji rozmowa o przeszłości, po to, by wyciągnąć z niej wnioski dotyczące teraźniejszości i przyszłości. Tematem audycji jest III Rzesza, autor wraz gościem pochylił się nad tym, co zakryte i niedopowiedziane, a pretekstem do rozmowy jest książka Grzegorza Kucharczyka, wybitnego specjalisty z zakresu historii Niemiec i Prus, pt. "III Rzesza Niemiecka nowoczesność i nienawiść".
"Nowoczesność nie zawsze oznacza dobro"
- Ta książka ukazuje się jako jedna z wielu o III Rzeszy, ale moim celem było zaproszenie czytelnika do pewnej refleksji nad nowoczesnością, aby nie myśleć na zasadzie stereotypu, że nowoczesny znaczy dobry, niekoniecznie bo przecież III Rzesza Niemiecka była krajem na wskroś nowoczesnym, pokrytym siecią autostrad i wdrażającym kompleksowy program ochrony środowiska, czy ochrony praw zwierząt oraz propagującym zdrową żywność, a jednocześnie krajem zbrodniczym - wyjaśnił prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zauważył przy tym, że wszystkie te środki, jakie tworzą zjawisko nowoczesności, służyły w przypadku III Rzeszy Niemieckiej bardzo złym celom, które z kolei były zakorzenione w ideologii przesiąkniętej nienawiścią. Książka, jak podkreślił jej autor, jest więc swego rodzaju zaproszeniem czytelników do tego, by nowoczesności nie traktować jako zbitki pojęciowej, która ma oznaczać dobro. Historyk dodał też, że narodowy socjalizm był składową różnych koncepcji, które istniały na długo przed nastaniem Adolfa Hitlera.
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii międzynarodowej. Rodowody rasizmu oraz nazizmu są jednak znacznie wcześniejsze niż 1933 r. i obejmują nie tylko niemieckie terytoria. Nigdzie jednak te zbrodnicze koncepcje nie znalazły tak podatnego gruntu do rozwoju jak na gruzach II Rzeszy, czyli Cesarstwa Niemieckiego istniejącego w latach 1871–1918.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk z PAN)
Data emisji: 23.10.2022
REKLAMA
Godzina: 10:06
REKLAMA