Minister: wniosek o ekstradycję Edwarda Mazura może być ponowiony
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski rozmawiał z prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem m. in. o zabójstwie szefa policji Marka Papały.
2011-02-03, 18:56
Posłuchaj
Powstanie wspólny polsko-amerykański zespół, który będzie oceniał wnioski ekstradycyjne przed ich formalnym złożeniem drugiej stronie - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski po spotkaniu z prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem.
Zespół ma być złożony z przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i ekspertów. - Chodzi o to, by nie dochodziło do sytuacji, kiedy wnioski ekstradycyjne jednej czy drugiej strony byłyby odrzucane - wyjaśnił Kwiatkowski.
Jak zaznaczył minister to pierwszy zespół w polskim wymiarze sprawiedliwości powołany w takiej formule. Kwiatkowski mówił, że w jego składzie będą osoby, które bezpośrednio przygotowują wnioski ekstradycyjne. - Pomoc na poziomie eksperckim wydaje się wprost nieoceniona - ocenił minister. Rozmowy z przedstawicielami ambasady USA w tej sprawie mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu, a sam zespół - według Kwiatkowskiego - powinien powstać w najbliższych tygodniach.
Symboliczne śledztwo
Kwiatkowski rozmawiał z Holderem także o zabójstwie szefa policji Marka Papały. - Mówiłem, że sprawa zabójstwa szefa polskiej policji ma wymiar symboliczny dla państwa polskiego i dla wszystkich obywateli - powiedział Kwiatkowski.
- Poinformowałem swojego amerykańskiego partnera, że toczy się śledztwo prowadzone przez zespół łódzkich prokuratorów, którzy dochodzą do kolejnych ustaleń w związku z prowadzeniem tej sprawy - relacjonował minister.
REKLAMA
Kwiatkowski mówił, że zgodnie z prawem międzynarodowym, wniosek ekstradycyjny może być ponowiony, jeżeli wystąpią nowe, istotne okoliczności. - Poinformowałem swojego amerykańskiego partnera, że w najbliższym czasie może dojść do sytuacji, że taki wniosek strona polska ponowi - powiedział Kwiatkowski. Minister nie odpowiedział, czy w śledztwie dotyczącym śmierci Papały pojawiły się nowe okoliczności i kilkakrotnie podkreślał, że decyzję dotyczącą wniosku ekstradycyjnego będą podejmowali prokuratorzy prowadzący czynności.
Kwiatkowski dodał, że przed spotkaniem z Holderem konsultował się z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem. Minister zapewnił, że jeśli prokuratura przedstawi mu wniosek o ekstradycję Mazura natychmiast go podpisze i skieruje do strony amerykańskiej.
W Polsce Mazur jest formalnie podejrzany o to, że w 1998 r. nakłaniał Artura Zirajewskiego do zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały, oferując 40 tys. dolarów. Mazur był zatrzymany i przesłuchany w sprawie zabójstwa - w 2002 r. Został jednak wypuszczony i wyjechał z Polski. W lipcu 2007 r. prowadzący proces o ekstradycję Mazura do Polski sędzia Arlander Keys uznał, że dowody przeciw niemu nie są wystarczające i wydał decyzję odmowną.
Prokurator generalny Stanów Zjednoczonych przyleciał do Polski na spotkanie ministrów spraw wewnętrznych grupy G6, w skład której wchodzą największe państwa członkowskie Unii Europejskiej: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. Rozmowy ministrów odbędą się w piątek. Polska jest ich gospodarzem, bo w połowie 2010 r. nasz kraj objął prezydencję w grupie; po nas przejmie ją Hiszpania.
REKLAMA
Erik Holder będzie rozmawiał z ministrami m.in. o współpracy w zwalczaniu terroryzmu, zorganizowanej przestępczości i cyberprzestępczości oraz kwestii związanych z narodowym bezpieczeństwem. Holder ma się spotkać z ministrem spraw wewnętrznych Jerzym Millerem. Prokurator generalny USA odwiedził Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
rr
REKLAMA