Daniel Obajtek: multienergetyczny koncern pozwoli ustabilizować ceny surowców w Polsce
Zakończył się proces fuzji Orlenu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Sąd zarejestrował połączenie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak mówił w TVP Info prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, duży koncern multienergetyczny pozwoli ustabilizować ceny surowców w Polsce i negocjować lepsze stawki.
2022-11-02, 21:22
Szef Orlenu Daniel Obajtek mówił, że dzięki dotychczasowym połączeniom koncern może nawiązywać relacje gospodarcze z innymi dużymi podmiotami na równych zasadach.
- My mamy być partnerami w tym procesie transformacji, a nie koncernem do przejęcia. My mamy dać stabilność Polakom, stabilność w cenach, w dostawach i nie może być tak, żeby w Polsce dwa koncerny kupowały ropę, żeby inny koncern kontraktował gaz. Tam, gdzie kontraktuje się ropę, również kontraktuje się gaz. My musimy mieć efekt skali, który pozwoli nam być przede wszystkim bardziej bezpiecznym - mówił Daniel Obajtek.
PKN Orlen i PGNiG razem. Największa grupa paliwowo-energetyczna
Wcześniej Daniel Obajtek poinformował o połączeniu jego firmy ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
"Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen.
REKLAMA
- "Wchodzimy do grona największych firm na świecie". Prezes PKN Orlen o połączeniu z PGNiG
- Sąd zarejestrował połączenie PKN ORLEN i PGNiG. Powstał największy w regionie koncern multienergetyczny
- "Wydobycie filarem rozwoju". Członek zarządu PKN Orlen podał powody doskonałych wyników spółki
PKN Orlen po połączeniu z PGNiG jest największą w Europie Środkowej grupą paliwowo-energetyczną i 155. firmą na świecie pod względem przychodów. Grupa obsługuje ponad 100 milionów klientów na różnych rynkach.
W przyszłym roku na inwestycje Orlen przeznaczy 24 miliardy złotych między innymi w obszarze poszukiwań i wydobycia, morskiej energetyki wiatrowej czy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
Posłuchaj
Zobacz: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska, w Programie 1 Polskiego Radia
IAR
REKLAMA
asp,kor
REKLAMA