Uroczystości pogrzebowe polskich żołnierzy pod Westerplatte. Specjalny koncert na antenie Dwójki

Od czwartku w Gdańsku trwają dwudniowe uroczystości pogrzebowe dziesięciu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Westerplatte przed niemiecką agresją. Wczoraj w Bazylice świętej Brygidy muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej wykonali "Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte".

2022-11-03, 05:31

Uroczystości pogrzebowe polskich żołnierzy pod Westerplatte. Specjalny koncert na antenie Dwójki
O 19.00 w Programie 2 Polskiego Radia transmisja koncertu "Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte”. Foto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Sam pochówek na odnowionym Cmentarzy Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte odbędzie się w piątek. W tej uroczystości udział weźmie prezydent Andrzej Duda.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku profesor Grzegorz Berendt powiedział Polskiemu Radiu, że ceremonia pożegnania polskich obrońców ma szczególne znaczenie.

"Przygotowując ten cmentarz i samą uroczystość, wypełniamy swoją powinność wobec żołnierzy, którzy na terenie Gdańska strzegli polskich praw, stanęli w ich obronie, a 16 z tych żołnierzy poległo" - zaznaczył profesor Grzegorz Berendt.

Zidentyfikowani żołnierze

Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego spocznie siedmiu odnalezionych w 2019 roku i później zidentyfikowanych westerplatczyków oraz dwóch obrońców, których tożsamości nie udało się w sposób bezsporny potwierdzić. Przez 80 lat spoczywali oni w dołach na terenie półwyspu, po tym, jak polegli w walce z Niemcami.

REKLAMA

Uroczyście zostaną również pochowane szczątki majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej, zmarłego w 1946 roku i ekshumowanego w 2021 roku.

"Dokonaliśmy podziału na mogiły rzeczywiste i symboliczne. Trumny niezidentyfikowanych spoczną w tych mogiłach obok swoich towarzyszy broni. Najpewniej gdybyśmy pozostawili w magazynie szczątki tych dwóch, oni nie mogliby liczyć na tak okazały pogrzeb, jak ten, który odbędzie się 4 listopada" - wyjaśnił profesor Grzegorz Berendt.

Posłuchaj

Gdańsk - początek dwudniowych uroczystości pogrzebowych Obrońców Westerplatte (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Na nowym cmentarzu na Westerplatte oprócz majora Henryka Sucharskiego i dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy - spoczną także plutonowy Adolf Petzelt, kapral Jan Gębura, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), starsi legioniści Ignacy Zatorski i Zygmunt Zięba oraz legionista Józef Kita.

Koncert w Programie 2 PR

Program 2 Polskiego Radia zaprasza o 19.00 na wyjątkową transmisję z bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej wykonają kompozycję Nikodema Kluczyńskiego wyłonioną w konkursie zorganizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dyrygować będzie Mariusz Mróz.

REKLAMA

Utwór "Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte” jest artystycznym upamiętnieniem polskich żołnierzy, którzy oddali życie podczas walk we wrześniu 1939 roku.

Wystąpią muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Partie solowe wykonają: Anna Fabrello - sopran i Piotr Lempa - bas. Koncert poprowadzi Mariusz Mróz.

Requiem dla poległych na Westerplatte jest oryginalnym, a zarazem wyjątkowym ujęciem mszy żałobnej. Skomponowane zostało na dwa głosy solowe (sopran i bas), chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Dzieło Nikodema Kluczyńskiego - jak stwierdzili przedstawiciele komisji konkursowej wyróżniało się szczególnym profesjonalizmem oraz indywidualnym warsztatem kompozytorskim.

Czytaj także:

Nikodem Kluczyński to młody, uzdolniony kompozytor i kontrabasista, obecnie studiujący w klasie kontrabasu jazzowego Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Laureat takich nagród, jak: St. Christopher Composers’ Competition na Litwie i 7. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta. Jest także członkiem wielu zespołów - m.in. Filip Chojnacki Trio czy Big Bandu Piotra Scholza.

Transmisja koncertu odbędzie się w ramach audycji „Filharmonii Dwójki”. Prowadzenie Konrad Mielnik, w studiu Karol Furtak.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy.

Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

REKLAMA

IAR/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej