Ankara zablokuje rozszerzenie NATO? Dr Olszowska: problemem jest to, jak Turcja rozumie wspieranie Kurdów

- Celem wizyty Jensa Stoltenberga w Ankarze jest przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Już po pierwszych rozmowach wiemy, że nie będzie to proste - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Karolina Olszowska, turkolog (Uniwersytet Jagielloński).

2022-11-03, 20:25

Ankara zablokuje rozszerzenie NATO? Dr Olszowska: problemem jest to, jak Turcja rozumie wspieranie Kurdów
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas koferencji prasowej. Turcja 3.11.2022 r.Foto: EPA/ERDEM SAHIN

Sekretarz generalny NATO rozpoczyna dziś trzydniową wizytę w Turcji. Główne tematy to rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię, rosyjskie ataki na Ukrainę oraz eksport zboża z czarnomorskich portów. Jens Stoltenberg spotka się m.in. z prezydentem oraz ministrami spraw zagranicznych i obrony Turcji.

Dr Karolina Olszowska komentowała rozmowy z Turcją. - Sekretarz generalny NATO robi wszystko, by przekonać Turcję. Jednoznacznie zostało powiedziane przez Stoltenberga, że Szwecja i Finlandia spełniły warunki, które zostały ustalone w czerwcu w Madrycie, i powinny zostać pozytywnie ratyfikowane przez Turcję. Minister spraw zagranicznych Turcji odpowiedział, że w jego opinii nie zostały one do końca spełnione. O ile, jego zdaniem, spełniła je Finlandia, o tyle problem jest ze Szwecją - zaznaczyła.

- Turcja zarzuca Szwecji wspieranie terroryzmu, uważa Partię Pracujących Kurdystanu za organizację terrorystyczną, podobnie jak czynią to Stany Zjednoczone czy kraje UE, ale bardzo szeroko rozumie to, co znaczy wspierać PPK. […]. Problem jest nie tyle z PPK, ile z tym, jak łatwo w Turcji podciąga się niewygodne dla władz osoby, szczególnie pochodzenia kurdyjskiego, pod sztandar tej organizacji. Szwecja nie zgadza się na deportację wielu osób, które dostały azyl w Szwecji, chce, aby Turcja przedstawiła dowody, że są one związane z organizacją terrorystyczną. Rozumienie tego, czym jest terroryzm, i wspieranie Kurdów w Syrii to główne tematy, które dzielą te kraje - stwierdziła ekspertka i przypomniała, że za wspieranie terroryzmu Turcja uznaje również pomoc humanitarną i finansową dla Kurdów.

Państwa członkowskie NATO podpisały protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej 5 lipca. Dotychczas protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji nie ratyfikowały jedynie Węgry i Turcja. Turcja raczej nie poprze w tym roku akcesji Szwecji do NATO i prawdopodobnie nie zrobi tego przed zaplanowanymi na czerwiec wyborami. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan chce bowiem zapewnić sobie głosy nacjonalistów - pisze w czwartek "Bloomberg".

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Karolina Olszowska o wejściu do NATO Szwecji i Finlandii (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 22:44
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Turcja od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainę stara się pełnić rolę pośrednika. W Stambule odbyły się w marcu negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Jednocześnie Turcja nie uznała aneksji Krymu i potępiła ją, a także wielokrotnie ostrzegała Rosję, aby nie prześladowała mniejszości Tatarów Krymskich. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tureckie firmy zbrojeniowe dostarczają broń ukraińskiej armii, głównie drony Bayraktar, które skutecznie niszczą rosyjskie czołgi i wozy bojowe.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

REKLAMA

Gość: dr Karolina Olszowska

Data emisji: 03.11.2022

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej