Zembaczyński o immunitecie Morawieckiego: liczymy na szybki proces
2025-01-17, 08:35
- W tak bulwersującej sprawie i prostej sprawie, której rozwikłanie jest dorobkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych, którą skutecznie w pierwszej fazie prowadził europoseł Dariusz Joński, nie ma innej drogi niż zdjęcie immunitetu i szybki proces karny - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska).
Poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński uważa, że Sejm uchyli immunitet Mateuszowi Morawieckiemu. Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Prawa i Sprawiedliwości wpłynął do Sejmu. Dotyczy wyborów kopertowych z 2020 roku, kiedy Mateusz Morawiecki był premierem. - Okres przedawnienia w tej sprawie wynosi pięć lat, więc nie można zwlekać - mówił Witold Zembaczyński.
- Samo zagrożenie karą do trzech lat przy tego typu przestępstwie wydaje się być wystarczającym argumentem, by wniosek o zdjęcie immunitetu z byłego premiera poprzeć. Liczymy na szybki, prawomocny proces, dlatego tak bardzo istotne jest by, Rafał Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie, ponieważ na pewno nie ułaskawi on żadnych bandziorów z PiS - dodał poseł.
Zembaczyński zwracał uwagę, że premier Morawiecki działał bez odpowiedniego umocowania w przepisach. - Podpisał akty prawne stawiające w trudnym położeniu ekonomicznym Pocztę Polską, stawiając zadanie niemożliwe do wykonania przed innymi członkami Rady Ministrów, czy np., Wytwórnią Papierów Wartościowych, kiedy ustawy ds. wyborów kopertowych jeszcze nie było, co powoduje, że dzisiaj będzie się musiał z tymi zarzutami już na wokandzie sądowej, oby jak najszybciej, zmierzyć - stwierdził.
Posłuchaj
Wybory prezydenckie w formie głosowania korespondencyjnego miały odbyć się w maju 2020 roku podczas pandemii COVID-19. Wcześniej, 16 kwietnia 2020 roku, premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję polecającą Poczcie Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przygotowanie i organizację głosowania w trybie korespondencyjnym. Ostatecznie nie doszło do tak zwanych wyborów kopertowych, obywatele głosowali na kandydatów, wrzucając głosy do urn w lokalach wyborczych.
REKLAMA
W ocenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która złożyła wniosek o uchylenie immunitetu byłemu premierowi, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że Mateusz Morawiecki mógł popełnić przestępstwo urzędnicze polegające na przekroczeniu uprawnień.
***
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 17.01.2025
Godzina: 7.33
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio 24 / ka
REKLAMA