Koncert "Requiem dla Świata" w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Koncert "Requiem dla Świata" Tomasza Radziwonowicza wybrzmiał w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

2022-11-11, 17:41

Koncert "Requiem dla Świata" w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Foto: Pawel_Brzozowski/ Shutterstock

Tomasz Radziwonowicz - kompozytor "Requiem dla świata", a także założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry "Sinfonia Viva" - wyjaśnił, że skomponował ten utwór w hołdzie tym, którzy ginęli za najważniejsze dla człowieka wartości - wolność, wiarę i prawdę. Jest on wołaniem, "by w dzisiejszych czasach nie zaginęła o nich pamięć".

Wrażliwość na piękno

W rozmowie z IAR artysta podkreślił, że jego "Requiem dla Świata" jest również sprzeciwem wobec promowanych współcześnie antywartości i niezgodą na brak piękna, harmonii i dobra w naszym codziennym życiu.

- To moja modlitwa o powrót do wrażliwości na te wartości - w szczególności na piękno - powiedział kompozytor.

Nowe znaczenia

Tomasz Radziwonowicz zwrócił uwagę na szczególny moment w historii, kiedy ukazało się pierwsze nagranie "Requiem dla świata". Premiera płyty miała miejsce 25 lutego w Polskim Radiu, a więc dzień po agresji Rosji na Ukrainę.

REKLAMA

- Tak się dziwnie złożyło, jakaś taka koincydencja, ale nie ukrywam, że w dzisiejszych czasach właśnie tu i teraz ta muzyka nabiera nowych znaczeń, nowych konotacji - powiedział artysta.

Muzyka pradziejów

Autor "Requiem dla świata" wyjaśnił, że źródłem inspiracji w warstwie muzycznej była dla niego - jak określił - "muzyka pradziejów", czyli surowe i ascetyczne piękno chorału gregoriańskiego. Jego echa pobrzmiewają w dziele. Natomiast tekst bazuje na tradycyjnych tekstach liturgicznych. Został zaczerpnięty z liturgii Mszy świętej w rycie trydenckim.


Posłuchaj

Tomasz Radziwonowicz, kompozytor "Requiem dla świata" o nowych znaczeniach jego muzyki (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Tomasz Radziwonowicz powiedział, że na "Requiem dla świata" składają się "wszystkie te części, które są przynależne Mszy - czyli Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei, a ponadto części, które już są należne tylko Requiem: to jest Dies Irae - Dzień Gniewu, sekwencja starodawna, Confutatis oraz Lacrimosa".

REKLAMA

Soliści i chóry

Podczas koncertu w Świątyni Opatrzności Bożej wystąpią: Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Aneta Łukaszewicz - mezzosopran, Rafał Bartmiński - tenor, Robert Gierlach - bas-baryton.

Solistom będą towarzyszyć Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza oraz Warszawski Chór Międzyuczelniany oraz Chór Mieszany i Dziecięcy ARTOS imienia druha Władysława Skoraczewskiego.

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej