Ceny paliw. KE przeciw obniżce VAT, wiceminister finansów zapowiada inne rozwiązania

- Kluczowe jest utrzymanie takiej polityki makroekonomicznej, która spowoduje, że złoty będzie się umacniał i to będzie wpływać na wysokość finalnej ceny, którą zapłacimy na stacjach paliw - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń.

2022-11-25, 09:07

Ceny paliw. KE przeciw obniżce VAT, wiceminister finansów zapowiada inne rozwiązania
Embargo na rosyjską ropę nie powinno wpłynąć na ceny paliw.Foto: DarSzach/Shutterstock

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział kontynuację działania tarczy antyinflacyjnej. Gość Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że rząd będzie kontynuował taką politykę mimo konieczności przestrzegania dyrektyw Unii Europejskiej. Wyjaśnił, że Komisja Europejska nie zgodziła się na utrzymanie obniżonego podatku na paliwa silnikowe, argumentując to właśnie niezgodnością z przepisami Wspólnoty.

"KE jest pod presją Niemiec"

Zaznaczył, że Brukseli nie przekonała argumentacja Warszawy. - Wiele miesięcy trwała korespondencja, przekonywaliśmy do tego, że sytuacja jest nadzwyczajna, natomiast groziło nam to, że Komisja Europejska zareaguje w taki sposób, w jaki zwykła zareagować, to znaczy skończy się karami dla Polski - oświadczył wiceszef MF. - Myślę, że Komisja jest tutaj przede wszystkim pod presją najsilniejszego państwa w Europie, czyli Niemców i dość twardo, szczególnie, jeśli chodzi o VAT na paliwa, mówiła, że to niemożliwe - stwierdził Soboń.

Wiceminister zapowiedział, że rząd będzie szukał innych sposobów, by pomóc Polakom uporać się z kryzysem, wywołanym wojną i podwyżkami cen. - Wprowadzaliśmy różne narzędzia od początku tego kryzysu, zamieniając też niekiedy jedne na drugie. Wprowadzenie górnej granicy cen energii, a za chwilę zaproponujemy rozwiązanie dotyczące cen gazu, pozwala nam na modyfikację rozwiązań w tarczy antyinflacyjnej - powiedział.

Czytaj także:

Soboń o sprzeciwie KE wobec obniżonych stawek VAT: zastąpimy to innymi rozwiązaniami

Artur Soboń doprecyzował, że tam, gdzie będzie taka możliwość i nie będzie sprzeciwu Komisji Europejskiej, pozostaną obniżone stawki VAT "nawet do zera". Wymienił w tym kontekście żywność. - Tam, gdzie te rozwiązania są niemożliwe, nie szukamy kolejnych konfliktów z Komisją Europejską - zastąpimy je innymi rozwiązaniami - powiedział.

- Jeśli chodzi o ceny benzyny, mamy sytuację w której cena baryłki ropy na rynkach jest porównywalna do tej sprzed agresji (...), przy spowolnieniu gospodarczym, które czeka nas w Europie i na świecie, można zakładać (...), że ona nie powinna rosnąć.  Kluczowe jest utrzymanie takiej polityki makroekonomicznej, która spowoduje, żę złoty będzie się umacniał i to będzie wpływać na wysokość finalnej ceny, którą zapłacimy na stacjach paliw - powiedział wiceminister finansów na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Wskazał na rolę "mądrej polityki fiskalnej". - Taką rzeczywiście prowadzimy - zapewnił.

Tarcza antyinflacyjna obniżyła VAT na paliwa silnikowe do 8 procent, ale na przedłużenie tej obniżki nie zgadza się Komisja Europejska. Oprócz tego nie ma również zgody na zerowy VAT na gaz ziemny i nawozy sztuczne.

Artur Soboń gościem Programu 1 Polskiego Radia:

REKLAMA

ms/IAR, PR1

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej